MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan demokrasiyi katletti!

Kılıçdaroğlu, Candaş Tolga Işık'ın sorularına cevap verdi.

Eklenme: 25 Ekim 2015 13:10 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 21:14

POSTA Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na 1 Kasım seçimlerinden, Ankara katliamına, IŞİD teröründen Ortadoğu sorununa kadar bir çok konuda merak edilen soruları yöneltti. İşte Kılıçdaroğlu'nun gündeme damgasını vuracak çarpıcı yanıtları...

'ERDOĞAN TÜRKİYE'DE DEMOKRASİYİ KATLEDEN KİŞİDİR'

Cumhurbaşkanı’nın Nobel Barış Ödülü’nün Türkiye’ye verilmesine yönelik bir eleştirisi vardı. Katılıyor musunuz?

Kendisini Nobel’e layık gören kişi, Türkiye’de demokrasiyi katleden kişidir. Ne Nobel’i verecekler?

1 KASIM'DA FARKLI BİR TABLO ÇIKMAZ

Anket yaptırıyor musunuz?

Yok yaptırmıyoruz.

Peki, sizce 1 Kasım’da ne olur? Ne görüyorsunuz?

7 Haziran’dan farklı bir Türkiye tablosu çıkmaz. Yine dört gruplu bir parlamento olacak. Oy oranlarını bilmiyorum. Ama sadece CHP’nin oyları artar. Görünen tablo o...

BİZİ TAKLİT EDİYORLAR

CHP’nin ekonomik vaatleri vatandaştan karşılık buldu mu?

Sadece vatandaşta değil AKP’de bile buldu. Baksanıza bize “Kaynak yok” dedikleri tüm vaatleri şimdi kendileri de veriyor. Bizim vaatlerimizi taklit ediyorlar ama onu da tam edemiyorlar.

‘HÜKÜMET IŞİD’İN ATTIĞI HER ADIMI BİLİYOR...’

¦ Ankara saldırısıyla ilgili hükümeti çok sert eleştiriyorsunuz...

Ankara’daki katliam devleti yönetenlerin nasıl bir aymazlık içinde olduğunu gösteriyor. Failler belli, fotoğrafları var, bunlar emniyete ve jandarmaya bildirilmiş vaziyette. Üstelik iki canlı bombaya dair poliste bilgi mevcut ancak hiçbir önlem alınmıyor. Bunun bir sorumlusunun olması lazım. Bakkal Mehmet efendiyi sorumlu tutmayacağımıza göre sorumlusu siyasetçiler, bu ülkeyi yönetenlerdir.

¦ Ankara Emniyeti’nde saldırı sonrası görevden almalar oldu... Bunları yeterli bulmuyor musunuz?

Hayır. Faturayı bürokratlara keserek kendi sorumluluklarından sıyrılmak istiyorlar. Bu işin birinci sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir.

¦ Başbakanla bir görüşme yaptınız bu saldırı sonrası... Ne konuştunuz?

İçişleri ve Adalet bakanının derhal istifa etmesi gerektiğini söyledim. “Onlar istifa etmiyorsa siz görevden alın” dedim. ‘Suudi Arabistan’ı örnek alın’ dedim. Hac faciasından sonra Kral sadece emniyet müdürünü değil bakanı görevden aldı. Sözde bizde demokrasi var onlarda yok.

BAŞBAKAN’A ‘HER ŞEYİ BİLİRKEN BÖYLE BİR KATLİAMA NASIL İZİN VERİRSİNİZ’ DEDiM

¦ ‘Her olayda bakan istifa edecek diye bir şey yok’ dedi Cumhurbaşkanı. Bu her olay mıdır?

Cumhuriyet tarihimizin en büyük katliamından bahsediyoruz. Bildikleri, takip ettikleri şahısların ellerini kollarını sallayarak böyle katliam yapması affedilemez. AKP iktidarının IŞİD’e karşı bir umursamazlığı var. Bakın çok açık söyleyeyim IŞİD konusunda devlette tüm bilgiler mevcut. Attıkları her adımı biliyorlar. Her şeyi biliyorlar. Tüm ayrıntıları... Telefonlarını, hücrelerini, internet sitelerini, yerleştikleri yerleri... Tamamını devlet biliyor. Ama siyasi otorite emniyetin operasyon yapmasına izin vermiyor.

¦ Neden?

Çünkü; IŞİD’i terör örgütü olarak görmüyorlar. Davutoğlu’nun deyimiyle ‘yaramaz çocuk’ olarak görüyorlar. 102 kişi hayatını kaybettikten sonra tutuklamalar başlıyor. Olacak iş mi bu? Türkiye şu anda olağanüstü bir hal içinde... Vatandaş sokağa çıkamaz hale geldi. Devletin çivisi çıktı. Ülkeyi kimin yönettiği belli değil.

¦ Başbakan’la konuşmanızda bunları kendisine söylediniz mi?

Söyledim... Hatta IŞİD terör örgütünün Adıyaman’daki faaliyetleri hakkında bizim milletvekillerimizin hazırladığı raporları da kendisine verdim. O terör olaylarında adı geçen teröristler bizim milletvekillerinin raporunda yer alıyordu. Bizim istihbarat örgütümüz filan yok. Vatandaşlara sorarak bu bilgileri elde ettik. Siz devletin istihbarat örgütünü yönetiyorsunuz. Bunların sizde alası var. Nasıl böyle bir katliama izin verirsiniz? Devlet bunları biliyordu. Açık söylüyorum telefonlarını dahi dinliyordu. Ama önlem alamadılar. Bunun nedeni de siyasi otoritenin bu konuda kararlı tutum sergileyememesi.

¦ Başbakan ne dedi peki?

Davutoğlu “Bunları tutuklayamıyoruz eylem yapmadıkları sürece...” dedi. Ben bunu açıklayıp polemik konusu yapmadım. Ama kendisi de söyledi sonra... Terör faaliyetiyle adi suçları ayırmaktan acizler. Canlı bombanın eylem yapmasını beklemek diye bir şey olabilir mi? IŞİD’in faaliyetlerini adi suçlarla bir görüyorlar. Bir sürü insan ‘makul şüphe’ ile hapse tıkılırken canlı bomba için eylem yapmasını bekliyorsun.

‘24 SAATTE ŞAM’A GİRERİZ' DİYORLARDI HADİ GİR BAKALIM’

¦ 1 Kasım’da seçime gidiyoruz. Ne değişti de seçime gidiyoruz?

Terör hortladı... İktidar hırsı uğruna ülke kan gölüne döndü. AKP, her seçim öncesi “CHP’ye oy vermeyin işsizlik yükselir, faizler yükselir, istikrarsızlık gelir” derdi. Eee buyrun size AKP iktidarı, hepsi oldu. AKP’liler sanki Türkiye’yi başka bir parti yönetiyormuş gibi konuşuyor. Dış politikada Esad kandırdı, terörde PKK kandırdı, devlette paralel kandırdı...

Boşuna “Başbakanlık koltuğu şu an boştur” demiyorum. Yarın öbür gün göreceksiniz “Putin bizi kandırdı” diyecekler. Öyle enerji anlaşmaları yaptılar ki Türkiye’yi yüzde 60-70 Rusya’ya bağımlı hale getirdiler. Bunun dünyada örneği yok. Korkunç bir hatadır bu. Buyurun çatışın şimdi Putin’le... Böyle devlet mi yönetilir? “24 saatte Şam’a gireriz” diyorlardı. Hadi gir bakalım!

ORTADOĞU'DA DANIŞILAN ÜLKEYDİK ŞİMDİ ŞAMAR OĞLANI OLDUK

¦ Nedir o değişmesi gereken?

Türkiye başka bir ülkenin içişlerine karışmaktan vazgeçmeli. Suriye’de öyle oldu. Mısır’da öyle oldu... Türkiye’nin sorun çözen, danışılan ülke konumu vardı. Ortadoğu’da bir sorun çıktığında Türkiye’ye gelinir “Siz sorunu çözersiniz” denirdi. Bütün Arap dünyası Türkiye’nin tarafsızlığı nedeniyle hakemliğine güvenirdi. İsrail’le Filistin arasında sorun çıktığında çözmesi için kapısı çalınan ülke Türkiye’ydi. Ama bugün Ortadoğu’da sorun çözen değil sorun olan ülke haline geldik.

¦ Nasıl oldu bu değişiklik?

Erdoğan’ın ‘Ortadoğu hakkında son sözü söyleyecek benim’ egosu sebep oldu. ‘Benim gibi düşünmeyen yaşamasın’ zihniyeti dış politikayı da zehirledi. Erdoğan’ın farklı bir konseptle yeni bir Ortadoğu oluşturma hayali hezimet oldu. Bu dünyayı okumamak, bilmemektir. ‘Ortadoğu’nun lideri olacağız’ derken Ortadoğu’nun şamar oğlanı haline getirdiler Türkiye’yi... Bu çok üzücü. Bugün 5 büyük merkezde elçiliğimiz yok. Cumhuriyet tarihinde bunun bir örneği daha yok. Sadece Ortadoğu da değil, Avrupa Birliği’nde ki halimiz içler acısı.

‘AKP SESSiZ KALDI PKK ŞIMARDI’

¦ Ne yazık ki PKK terörü yeniden hortladı...Size göre neden yeniden kan akıyor?

Erdoğan 400 milletvekili istedi. 400 milletvekili çıkmayınca kaosu, gözyaşını toplumun önüne koydular. Terör yeniden hortladı ve bütün faturayı terör örgütü PKK’ya çıkardılar. “PKK bizi kandırdı, silah bırakacaktı, bırakmadı” dediler. Bu doğru değil. PKK en başından söyledi silah bırakmayacağını. “Silahı gömün” dediler. “Hayır gömmeyeceğiz” dediler. Şehirleri silah deposuna dönüştürdüler. Vergi daireleri, mahkemeler kurdular. AKP sessiz kaldı. PKK da şımardı. Ve bu noktaya geldik. Halka “Beni seç yoksa kan durmaz” diyorlar. Ama bu millet şantaja boyun eğmez.

‘TERÖRÜ ‘BEN’ DEĞİL ‘BİZ’ DİYEREK ÇÖZERİZ’

¦ 1 Kasım’da iktidar olursanız terörle ilgili ilk adımınız ne olacak?

Bütün siyasi partilere çağrı yapacağız. “Gelin oturup birlikte çözelim” diyeceğiz. Terörü ‘Ben çözeceğim’ demeyeceğiz, ‘Biz çözeceğiz’ diyeceğiz. En baştan beri “Bu sorun Meclis’te çözülür” dedik. Terörü ortak akılla çözebilirsiniz.

¦ AKP, HDP’yi PKK uzantısı olarak gösterirken siz Demirtaş’la karşılıklı sıcak mesajlar veriyorsunuz. Bu risk değil mi?

Bizim kimseyle bir kavgamız yok. HDP vatandaşlarımızın oyuyla Meclis’e girmiş bir siyasi parti. Herkesle görüşen tek partiyiz ve bundan taviz vermeyiz.

‘HUKUK TANIMIYORLAR’

¦ Tek başına iktidar kanı durdurur mu?

Asla... AKP kaç milletvekili çıkarırsa çıkarsın artık Türkiye’yi tek başına yönetemez. Türkiye’yi yönetme gücünü kaybetmiştir. AKP sorun üretiyor. Meşruiyeti tartışmalı. Hukuku, Anayasa’yı tanımıyor. Sadece kendi iradesi olsun istiyor ki o da bir partinin iradesi değil. Bir kişinin iradesi! O irade partiyi teslim almış durumda.

‘AKP KENDİNİ DEVLET YERİNE KOYUYOR’

Güneydoğu’da bir özel harekat aracının arkasına bağlanmış insan cesedinin görüntüleri yansıdı... Gördünüz mü?

Ne yazık ki gördüm. HDP’ li bir siyasetçinin de akrabası sanırım. Çok yanlış. Ama ortada bir devlet yok ki... Şu an artık Türkiye Cumhuriyeti devletinden söz edemiyoruz. Bir AKP devletinden söz ediyoruz. Bütün yönetme iradesini kaybetmiş bir AKP devleti...Valisi, emniyet müdürü hepsi kendilerini devletin değil hükümetin çalışanı olarak görüyor. Devlet olmuş bir AKP var. Bu tabloyu Türkiye’nin önüne koyuyorlar. Bu sadece Türkiye’de değil bütün dünyada infial yaratıyor.