MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Bize kriter dayatmasınlar, burası Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Eklenme: 24 Mayıs 2016 20:30 - Güncelleme: 25 Mayıs 2016 10:48

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, konuyla ilgili yeni görüşmeler yapılacağını söyledi. Erdoğan, “30 Haziran itibariyle vize konusunda adım atılacaktı. Arkadaşlarımız görüşmeleri gerçekleştirecek. Eğer bir karar alınmazsa Parlamentodan Geri kabul konusunda bir karar çıkmaz.” dedi.
Vize serbestisi konusundaki soruları da yanıtlayan Erdoğan, “Türkiye lütuf beklemiyor. Avrupa Birliği yetkililerine söyledim. Türkiye kriterlerini yerine getirecekmiş, ne kriterini yerine getirecek Türkiye. Bir yere kadar tahammül edilir bir yere kadar çekilir sonra karar verilir. Latin Amerika ülkelerine Schengen şartı isteniyor mu? Eğer şu anda bu konuyla ilgili görüşmeleri yapacaklar ve bu görüşmelerde netice alınmazsa geri kabul anlaşmasına dair bir adım atılmaz. Bize ikide bir kriter dayatmasınlar, burası Türkiye.” ifadelerini kullandı.
(İHA)