MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: AP'nin kararı bizim için yok hükmündedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Türk-Kazak İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nda alınan 'soykırım' kararını eleştirdi

Eklenme: 16 Nisan 2015 15:13 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 15:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Kazakistan ziyaretinde Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni tasarısını kabul etmesine tepki gösterdi. Erdoğan, 'Bu karar bizim için yok hükmündedir' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Geçmişte yaşanmış acıları bahane ederek bugün Türkiye 'yi ve milletimizi itham etmeye çalışanlar her şeyden önce tarihe haksızlık ediyorlar. Soykırım gibi geçmişte kesinlikle olmamış bir şeyi mutlak gerçek gibi Türkiye'ye kabul ettirmeye çalışanlar beyhude yere uğraşıyorlar. Bu konuda parlamentolarda alınan kararlar bizim için yok hükmündedir.

- Bu konuda siyasetçilerin yaptığı tüm beyanlar da yok hükmündedir.

- Türkiye'nin Ermeni halkıyla herhangi bir sorunu yoktur.

- İnanın bana aynı dönemde Türk halkının çektikleri daha fazladır.

- Bu tür kararlar Ermeniler istismar edilerek Türkiye düşmanlığının dışa vurumundan ibarettir. Bu tür kararların hepsi de bizim için yok hükmündedir. Buradan Ermenilere dostluk çağrımı tekrarlamak istiyorum. Gelin tarihi tarihçilere bırakalım. Biz ortak çıkarlarımız, ortak geçmişimiz ışığında kendimize yeni bir gelecek inşa edelim.

TANIMAYA DAVET ETMİŞTİ

Türkiye ’ye 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma çağrısı yapan Avrupa Parlamentosu, henüz tanıma kararı almayan Avrupa Birliği ülkelerini de bu yönde adım atmaya davet etmişti.