MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan AK Parti seçim manifestosunu açıkladı

AK Parti 31 Mart 2019 yerel seçimleri için seçim manifestosunu açıklanıyor.

Eklenme: 31 Ocak 2019 12:52 - Güncelleme: 31 Ocak 2019 14:19

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 11 maddelik seçim manifestosunu açıklıyor. 31 Mart yerel seçimlere ilişkin olarak, "Ortaya çıkacak sonuç şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz" dedi.

Ankara Spor Salonu'nda düzenlen toplantıda Erdoğan'ın konuşması öncesinde 81 ilden bin 297 aday sahneye çıktı.

Toplantı öncesinde dışarıdaki vatandaşlara seslenen AKP Genel Başkanı Erdoğan, "Yerel seçimde İstanbul'dan yola çıkarken üç Ç demiştik. Çöp, çukur, çamur. Niye? Çünkü, CHP demek çöp demektir, çukur demektir, çamur demektir. Biz gedik bunları yok ettik. Bunları tertemiz hale getirdik ve modern şehirler meydan getirdik" ifadesini kullandı.

"Dik duruyoruz, dikleşmiyoruz"

Erdoğan devamında, "Hiç endişe etmeyin. Dik duruyoruz, dikleşmiyoruz. İstanbul'da Binali Beyle, Ankara'da Özhaseki Beyle, İzmir'de Zeybekçi Beyle devam ediyoruz. Büyükşehirlerde yeni bir süreç başlatacağız. Cumhur İttifakı ile PKK terör örgütünün kol kola girdiği CHP, öbür tarafta malum partilere, artık söz söylememe gerek yok. İnşallah 31 Mart'ta gereken cevabı vermeye hazır mıyız" diye konuştu.

AK Parti'nin yerel seçim sloganı "Memleket işi gönül işi'' olarak belirlenmişti. Dün salondaki hazırlıkları inceleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yerel seçim kampanyasının iki aşamadan oluşacağını, ilk aşamanın 1-18 Şubat, ikincisinin ise 19 Şubat-31 Mart tarihlerini kapsadığını söylemişti.

Erdoğan'ın Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen törendeki konuşmasından satır başları şöyle:

"Önümüzdeki seçimlerde milletimizin tercihini hizmetten yana kullanarak AKP'yi birinci parti olarak çıkaracağını biliyorum.

"Şehirlerde yaşayan insan sayısı artarken küresel ölçekte gelir dağılımı da giderek bozuluyor. Yapay zekalar kimi belirsizlikleri beraberinde getiriyor. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere etnik ve kültürel ayrımcılık gibi demokrasiye meydan okuyan eğilimler yükselişe geçmiş durumda. Sosyal buhranlardan, terör olaylarına kadar pek çok sıkıntıyla boğuşan dünyamız artık tarihi bir ayrıma gidiyor. Bunlar bizleri belediye hizmetleri konusunda daha çok düşünmeye sevk ediyor. Dünyayı ve hayatımızı nasıl idrak ediyorsak, yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. 

"Bize göre şehirlerimizin uzun süredir mahlul olduğu sıkıntıların temelinde insan fıtratının bir kenara bırakıp bireysel hırslar temelinde şekillendirilmesi yatıyor. Milletin değerlerine sahip çıkmayanın şehircilik değerlerine sahip çıkması beklenemez. Türkiye uzun süre yönetimine hakim olan vizyonsuz, kifayetsiz, istikrarsız, plansız, umursuz, hastalıklı beyinlerle örselenmiştir. Bırakınız sonradan kurulanları, kadim şehirlerimiz bile bu hastalıktan kendini kurtaramamıştır. Elbette hatalarımız bizim de olmuştur. Ama tanrı şahit ki tüm gücümüzle ülkemizi maddi ve manevi değerleriyle yeniden buluşturmak için çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız. Bizimkisi bir aşk hikâyesidir. Aşk ise kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Laf ile aşk olmaz. Ancak sevdiğinizde yok olursanız aşk olur. 

"Şehirlerimizi mazisiyle barışık ve geleceği kucaklayacak hizmetlere kucaklayacak projeler için gece gündüz ter döktük. AKP belediyecilikte çığır açmıştır. Ak Parti kadrolarının belediyelerdeki başarısının temelinde halka hizmet hakka hizmet paradigması vardır. Hizmet süresini 24 saate, 7 güne yayan bir yönetim pratiği sergilenmiştir. Belediye çalışanlarının yetişemediği, temizlik gibi çalışmaların aksamaması için parti kadrosundan gönüllülerle yaptık. 

"Gençler, bu ülkenin CHP'den aldığı etiği çöp, çukur ve çamurla mücadele diyerek yola çıktık. Çünkü CHP çöptür, çukurdur, çamurdur. Eğer çöp dağlarından İstanbul temizlendiyse, Ümraniye'deki çöp deposu patlamak suretiyle 39 vatandaşımız öldüyse bunun hesabının sorulması lazım. Kimdi belediye başkanı? CHP. Ne hesabı soruldu ne de hesabını soran oldu.

"İstanbul, Ankara değişti ama teslim alınmayan yerlerde hâlâ susuzluk devam ediyor.

"Hedefimiz istisnasız tüm fertleriyle milletimizin gönlünü kazanmak, ardından da sandıkta oyunu almak. 2019 sınavından başarıyla çıkmak için yaptıklarımızla yetinmiyor yeni projeler planlıyoruz. Bakanlıklarımızdan en küçük belediye birimlerimize kadar şehirlerle ilgili tüm planları, hizmetleri strateji belgeleri üzerinden takip edeceğiz.

"Cumhurbaşkanlığı bünyesinde izleme sistemi kuruyoruz. Tecrübe ve bilgi paylaşımından tasarruf ve şeffaflığa kadar pek çok faydasını göreceğimiz bu sisteme belediyelerimizi de ekleyeceğiz. Genel ve yerel iktidarlarımız döneminde plansız yerleşimin kökünü kuruttuğumuz gibi denetimsiz, işlevsiz, ilkesiz planlamayı da ortadan kaldıracağız. Belediye başkanlarımız şehir halkına hakim olma değil hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler. Yani, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz anlayışıyla hizmetlerini sürdürecekler. Türkiye'yi yeni bir şehircilik vizyonuyla buluşturuyoruz. 

"İnsanlarıyla birlikte ağacından insanına kadar huzur içinde yaşayan belediyelere AKP ile kavuşacağız. Bugün artık klasik belediye hizmetleri başarının ölçüsü olmaktan çıkmıştır. artık ölçü bunların üzerine ne koyabildiğinizdir. Yeni dönemdeki belediyecilik anlayışını 11 başlık altında özetliyoruz. Burası çok önemli.

1- Şehir planları

"Bu konuda uzun vadeli ihtiyaçları gözeteceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız. Zorunlu hallerde yapılması gereken plan değişiliklerini halkın gözetiminde yürüteceğiz. Milletimizin görüşü ve onayını alacağız. Kararları en geniş uzlaşmayla çalışacağız. Milletimizin hayat kalitesini artırmayacak hiçbir projeye kaynak ve vakit ayırmayacağız.

2- alt yapı ve ulaşım

"Bu konu çözülmeden şehirlerimizi tamamen şehir haline getirmiş olmayız. 

3- Kentsel dönüşüm

"Şehirlerimizi hem deprem riskinden hem de çarık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştireceğiz. Alan bazlı kentsel dönüşüm yapacağız. Tek tip yerine bölgenin ve vatandaşların ihtiyaçlarını gideren kentsel dönüşümler gerçekleştireceğiz.

4- Benzersiz şehirler

"Her şehir kendi coğrafya, tarih ve insan dokusuna uygun gelişme modelleri hazırlayacağız. Şehirlerimizin asli karakterlerini güçlendirecek şekilde koruyacağız.Taklitten uzak bugünün ihtiyaçlarına cevap veren şehirleri hâkim kılacağız. Herkese dokunacak mekanlarla donatacağız.

5- Akıllı şehirler

"Şehircilikte yeni ufuklar açacağız. Teknolojinin imkânlarını özellikle de yerli çözümleri teşvik ederek şehirlerimizin hizmetine sunacağız. Türkiye'yi bu yarışta geri bırakmayacağız.

6-Çevreye saygılı şehirler

"Rabbimizin bize emanet ettikleriyle uyum içinde bir hayat sürdürebilmemizi sağlayacağız. Sosyal ve kültürel faaliyete katılabileceğiniz millet bahçelerini her şehirde yaygınlaştıracağız.

"Çöp meselesinde CHP'nn eksik bıraktığı .ok şey var. Şu anda eşimin de başını çektiği sıfır atık projesiyle her şehrimizde bu projeyi hayata geçireceğiz. İnsan ve tabiat dengesini her anlamda sağlayacağız.

7- Sosyal belediyecilik

"Bu hizmetlerimizi tüm mazlumlarla birlikte, gençlerimize, yaşlılarımıza, engellilerimize, çocuklarımıza ulaşacak şekilde geliştireceğiz. Aile kurumunu genişletecek kurumlarımıza öncelik tanıyacağız. Kadın ve gençlik merkezleri, kültür merkezleri, yaşlı ve engelli merkezlerini en küçük yerleşim bölgelerine götürmeye devam edeceğiz.

8 - Yatay şehirleşme

"Şehirlerimizi toprakla daha çok buluşan, toprağa daha yakın, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yatay mimari anlayışıyla geliştireceğiz. Yen imara açılan bölgelerde bu modele öncelik vereceğiz.

9- Halkla birlikte üretim

"İnsanların hayatlarını doğrudan ilgilendirecek büyük projelerde bu istişareyi geliştireceğiz: Bir şehirli hakları bildirgesi hazırlayacağız. Yaşayan herkesin katılacağı şehir meclislerinde ortak akıl ile kararlar alacağız. Belediye ihalelerini canlı yayın da dâhil herkese açık şekilde yapılmasını sağlayacağız.

10- Tasarruf ve şeffaflık

"Hangi kaynaktan gelirse gelsin. Belediye bütçesine giren her kuruşta, herkesin hakkı olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız. Kullanılan kaynağın gerekliliğini, önceliğini, kalitesini titizlikle değerlendirecek sonra adımlarımızı atacağız. Milletimizin gözü önünde tüm adımları atacağız, bilgiye ve belgeye açık bir erişim olacak. Hukuka karşı davranan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.

11- Değer üreten şehirlerle Ak Parti Belediyeciliğini bir üst sıraya taşıyoruz. Eskiden ihtiyaçlar başını sokacak bir çatı, ampulünü yakacak elektrik gibi temel ihtiyaçlarla sınırlıydı bugün ise beklentileri hayat standartlarını yükseltmek diye özetleyebiliriz. Şehirlerimizin gayrimenkul rantıyla değil, geleceğe medeniyet mirası olarak bırakabileceğimiz kültür, sanat, medeniyet eserleriyle donanmasını sağlayacağız.

"Aziz milletim seçim programımızı tamamen paylaşmış bulunuyoruz. Mahalli idareler seçimlerini manifestomuzdaki anlattıklarımız milletimize yeni dönemdeki yönetim anlayışımızı ifade ediyor. AKP adaylarımız kendileri ilçelerinde açıklayacaktır. Seçim yarışının yalan, hakaret değil, proje, hizmet etrafında şekillenmesi en büyük isteğimizdir. Antidemokratik siyaset anlayışının dönemi inşallah 31 Mart'ta tamamen kapanacaktır. AKP olarak seçim kampanyamızı bu şekilde sürdüreceğiz. 

"AKP olarak demokraside ve ekonomide Türkiye'yi dünyada ilklere çıkaracak reformları hayata geçireceğiz. Beldelerimizde yapacağımız her çalışma aydınlık geleceklere tutulmuş bir ışık olacaktır. 31 Mart'ta kazananın bir kez daha hizmet siyaseti olacağına kalpten inanıyorum. Şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Sözlerime son vermeden önce sizlerden bir isteğim var. Bu gücünden itibaren seçim gecesine kadar tüm gücünüzle sokakta, iş yerinde her yerde milletimizle olmanızı diliyorum. Derdini dinlemedik hiçbir vatandaşımız kalmamalı. Gittiğiniz her yerde şahsımın temsilcisi olarak vatandaşlarımıza selamlarımı iletmenizi rica ediyoruz. AKP'nin 16 yılda Türkiye'yi nereden nereye getirdiğini tüm vatandaşlarımıza anlatmalısınız."