MedyaFaresi MedyaFaresi

Erci E.’den yeni tekli: Rap’in Rüyası

Erci E.’nin yeni teklisi “Rap’in Rüyası” dinleyicilerle buluştu. 90’lı yılların rap müzik tarzını yansıtan şarkının sözleri Erci E.’ye ait; prodüksiyonu ise Erci E. ve Hakan Kırkpınar tarafından, Berlin’de gerçekleştirildi.

Eklenme: 12 Eylül 2019 14:37 - Güncelleme: 12 Eylül 2019 14:39

Şarkıda Şakir Öner Günhan’ın “Hoptaraleylim Havası” kaydı da sample olarak kullanıldı.

Rap müziğin günümüzdeki durumunu ele alan şarkı, hip hop kültürünün ilk yıllarındaki sadeliğini ve o yıllardaki Cartel atmosferini yansıtırken geçmişe yeni bir soluk veriyor.

Şarkıda kullanılan Türk müziği motifleri de o eski tarzı anımsatıyor. Türkiye’de rap müziğin farklı yüzlerine göndermede bulunan şarkıda Erci E., Türkiye müzik ortamında hızla popülerleşen rap müziğin içinin boşaltılmasına karşı çıkıyor.

2020 yılında 25. yılını kutlamaya hazırlanan ünlü rap grubu Cartel’in kurucuları arasında da yer alan Erci E., şarkı sözlerinde genç rapçilere “Boş takılıp laf üreten olma” diye sesleniyor. “Gerçekleri yalanlar hiçbir zaman değiştirmez, kimileri ne zaman ne işler yaptı dinleyecez” diyen Erci E., “hip hop’un yeni aydınlanmasını da göreceğiz” sözleriyle önümüzdeki süreçte hip hop’un özüne bir geri dönüş yaşanacağına dair umudunu dile getiriyor.

“Hip hop aydınlığı besler, umut ve özgüven verir”

Erci E., şarkısıyla ilgili şunları söylüyor: “Şarkımda rap müziğin çeşitli görünümlerini tarif etmeye çalıştım; bu müziğin ve hip hop kültürünün özüne duyduğum özlemi anlatmak istedim. Benim bakış açımdan hip hop ve rap kibirden arınmış, insana yakın, ayrımcılığa karşı duran bir düşünce, iletişim ve dayanışma şekli.

Rap müzik ve ortamı hazır bir kalıp değil. Bu müzikle ilgili kişileri bir grup sokak serserisi ya da çete üyesi gibi görüp bu bakış açısıyla müzik yaparsak karanlığa hizmet ederiz. Oysa hip hopun özünde karanlığı aydınlığa çıkarmak var. ABD’deki başlangıcına bakarsak rap müzik, son derece zor hayatlar süren getto gençlerine umut verir, hayat şartlarını düzeltmeleri için fikir verir, özgüven sağlar. Rap müziğin özünde depresif, ölümü özleyen bir duruş yoktur. Gerçekleri anlatmak, çıkış sunmak, aydınlığa destek olmak vardır. Hip hop kültürünün böylesine olumlu, sanatsal, heyecan verip motivasyon sağlayan bir amacı olmasaydı bir de Cartel döneminde bu müzik tarzına kendimizi o kadar yakın hissetmezdik.”

CARTEL: İlk Türk rap grubu olan Cartel, 1995 yılında Almanya'da kuruldu. Grup, Almanya'da iki ayrı rap grubu ile Erci E'nin bir araya gelmesiyle doğdu. Grubun "Cartel" adındaki albümü ilk önce Avrupa'da yayınlandı. Avrupa’da ve dünyada büyük ilgi gören grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı. Grup Türkiye’de de büyük yankı uyandırdı.

Etiketler : Erci E.