MedyaFaresi MedyaFaresi

15 Temmuz gecesi Mustafa Çalışkan’ın koruması böyle şehit düştü

İstanbul İl Emiyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşadıklarına ait güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Eklenme: 15 Temmuz 2017 10:31 - Güncelleme: 15 Temmuz 2017 14:15

Görüntülerde Çalışkan’ın korumasının hainlerin açtığı ateş sonucu şehit olması görülüyor.
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, 15 Temmuz gecesi köprüde yaşadıklarını anlattı.

Çalışkan, “ Askerler öyle bir harekat yaptı ki savaşta dahi belki yapılmaz " diye başladığını sözlerine, " İlk etapta refleks şeklinde hepimiz yere yığıldık. Herkes bir şekilde sağa sola kaçıştı. Korumalarım beni korumaya çalıştı. Ancak o arada vurulanları ağır yaralananları gördüm.

Bir taraftan tabii kendi canınızı düşünüyorsunuz ama bir taraftan da orayı yönetmek ve oradaki insanları doğru yönlendirmek gibi bir görev hissediyorsunuz. Tekrar biz yerimizden kalktığımızda toparlanmaya çalıştığımızda ikinci kez ateş edildi. İkinci kez yaylım ateşi yaptılar. Orada bir çok kişi yaralandı.

Yere düştüğümüzde Münir Alkan’ın vurulduğunu yerde yattığını gördüm. Göz göze geldik. Canlı olduğunu o an hala yaşadığını hatırlıyorum. Yine diğer korumam Mehmet Onay, beni ön tarafımda hemen önümde sol tarafta yerde yattığını gördüm. Göz göze geldik.

Bu hayatta belki çok yaşanacak bir şey değil ama göz göze geldiğimizde 3, 4 arkadaşım 4 koruma arkadaşım beni oradan uzaklaştırmak için çaba harcıyor. Bende Mehmet orada yatıyor, Mehmet orada yatıyor diye onu almaya çalışıyordum” şeklinde konuştu.

“PERSONELİMİZİ AYAKTA TUTMAK İÇİN ÇABA SARF ETTİM"
“Personelimizin ayakta tutmak için çaba sarf ettim” diyen Çalışkan,”Mehmet Onay’ın ve Münir Alkan’ın ağır yaralandığını gördükten sonra biz yolun karşısına geçtik arkadaşlarımı hızlı bir şekilde oradan bulabildiğimiz araçlarla hastaneye sevk ettik. Biraz sonra Münir Alkan’ın şehit olduğu haberi bana iletildi." dedi. Öte yandan o anlar güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde hainler Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın bulunduğu yere ateş ettikleri görülüyor. Bu sırada koruması ve vatandaşlardan vurulanlar oluyor.
(İHA)