MedyaFaresi MedyaFaresi

Elazığ depremi: 41 kişi öldü, 1607 kişi yaralandı, 72 bina tamamen yıkıldı

Elazığ'da cuma akşamı meydana gelen AFAD'a göre 6.8, Kandilli'ye göre 6.6 büyüklüğündeki depremde 41 kişi yaşamını yitirdi, 45 kişi sağ olarak kurtarıldı. Yaralı sayısı da 1607 olarak duyuruldu.

Eklenme: 27 Ocak 2020 15:58 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 16:59

Mustafa Paşa Mahallesi'ndeki tarama çalışmaları dün sonlandırılırken, Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Apartmanı'nda ekipler çalışmalarına bugün de devam etti. Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Sitesi enkazının altında olduğu tespit edilen bir kişinin de saat 15:30 civarında AFAD, JAK, UMKE ve itfaiye ekiplerince cansız bedeni enkaz altından çıkarıldı.

Deprem sonrası toplamda 72 bina tamamen yıkılırken, 514 binanın ağır hasarlı, 409 binanın az ve orta hasarlı olduğu açıklandı.

İşte dakika dakika gelişmeler:

15:35 - Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Apartmanı enkazında aranan son kişiye ölü olarak ulaşıldı. Elazığ depreminde ölü sayısı 41'e yükselmiş oldu.

14:15 - Sürsürü Mahallesi'nde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

13:15 - CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, Dilek Apartmanı'ndaki çalışmaların yaşanan çökmeden dolayı bir süreliğine durdurulduğunu, ardından yeniden başlatıldığını aktardı.

11:00 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Adalet Bakanı Adbulhamit Gül ortak basın açıklamasında bulundu. Bakan Soylu, depremde evi yıkılan ve hasar gören vatandaşlara yapılacak nakdi yardım miktarlarını açıkladı.  

7:20 - Resmî açıklamada ölü sayısı 39 olarak belirtilirken, haber ajanslarının gece saat 2:34'te geçtiği haberde dört katlı Dilek Sitesi'nin bir bloğundaki çalışmalarda bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Ancak henüz ölü sayısında bir güncelleme yapılmadı. Sabah saatlerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Dilek Apartmanı enkazında halen 2 kişinin olduğu biliniyor.

3:30 - Depremde evleri hasar gören vatandaşlar, geceyi çadır kentlerin dışında spor salonunda da geçirdi. Yanlarına evlerinden alabildikleri battaniye, yastık ve kişisel malzemeleriyle spor salona giden vatandaşlar, sporcuların kullandığı minderleri kendilerine yatak yaptı. Spor salonunda kalan Songül Yalçın, “Yemek veriyorlar ilgileniyorlar. Evlerimiz hasar gördüğü için giremiyoruz” diye konuştu. Evlerinde çatlaklar oluştuğunu aktaran İbrahim Selvitopu ise "Can güvenliğimiz olmadığı için belediyenin bize sunduğu toplama bölgelerine buraya geldik. Evin duvarları çatlak olduğu için giremiyoruz. Artçı depremlerde oluyor korkuyoruz. Çocuklarım korktu. Karım çocuklarım ve yakınlarım burada hep beraber kalıyoruz”diyerek yaşadıklarını aktardı.