MedyaFaresi MedyaFaresi

Ekşi Sözlük davasında karar

Arzu Erdoğral'ın da arasında bulunduğu 3 gazetecinin, Ekşi Sözlük adlı internet sitesinin yöneticisi Sedat Kapanoğlu'na yönelik 'hakaret' ve 'iftira' suçlarından yargılandıkları dava, karara bağlandı.

Eklenme: 06 Haziran 2017 15:34 - Güncelleme: 06 Haziran 2017 15:37

Ekşi Sözlük yöneticisi Sedat Kapanoğu'na yönelik hakaret davasında aralarında Arzu Erdoğral'ın da aralarında bulunduğu üç gazatecinin yargılandığı dava bugün görüldü.

Kapanoğlu'na yönelik 'iftira' ve 'hakaret'  suçlarından haklarında açılan davada, Arzu Erdoğral'ın da arasında bulunduğu 3 gazeteci beraat ederken, Erdoğral 'hakaret' suçundan 1740 lira adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına, müşteki Sedat Kapanoğlu ile sanıklar Arzu Erdoğral, Fatih Akkaya ve Mustafa Durdu gelmedi. Duruşmada tarafları avukatları temsil etti.

Kapanoğlu'nun avukatı Ayşe Tosun, şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Tosun, sanıkların eleştiri sınırını aştıklarını iddia ederek bu kişilerin cezalandırılmalarını istedi.

Sanık Erdoğral'ın avukatı Rahmi Kurt ise yazıların yayınlandığı dönemde müştekinin yer sağlayıcısı konumunda bulunduğu siteden peygambere, dini değerlere, mevcut siyasi iktidara yönelik son derece ağır ve hakaret içerikli paylaşımların yapıldığını belirterek, müvekkilinin de bu yazılara tepki göstererek bir yazı yazdığını söyledi.

Avukat Kurt, müvekkilinin dava konusu yazıyı hakaret amacıyla yazmadığını, tamamen gazetecilik görevini ifa ettiğini savundu.

Mahkeme, tüm sanıkların 'iftira' suçunun unsurları oluşmadığından beraatine karar verdi. Sanıklar Akkaya ve Durdu'nun ayrıca 'hakaret' suçundan da beraatine hükmeden heyet, sanık Erdoğral'ın, müşteki Kapanoğlu'na 'hakaret' suçunu işlediğinin sabit olduğuna hükmederek 1740 lira adli para cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.