MedyaFaresi MedyaFaresi

Ekonomi yönetimi komple değişti! İşte dümeni alan isimler

Açıklanan yeni kabine sonrası şüphesiz en fazla mesaiyi ekonomi yönetimi yapacak. 14 yılın zirvesindeki enflasyon, çift hanedeki işsizlik oranı ve döviz kurlarının yükseklik ile ekonomi deyim yerindeyse ateşten gömlek. Ekonomi kurmaylarını uzun mesaili günler bekliyor.

Eklenme: 10 Temmuz 2018 09:58 - Güncelleme: 10 Temmuz 2018 10:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinin Hazine ve Maliye Bakanı, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak olurken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank oldu.

Son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı olarak kabineye girdi.

DÖVİZ KURLARI, İŞSİZLİK VE ENFLASYON…

Türkiye’de ekonomi son dönemde iyiye gitmiyor. Dolar ve euro iki ay öncesine kadar tarihi seviyelere tırmanmıştı. Kurlar hala çok yüksek. İşsizlik oranı da çift hanede bulunuyor; yüzde 10.1 ile 3 milyon kişinin üzerinde. Bunlara ek olarak yıllık enflasyon da 15.39 ile son 14 yılın zirvesinde. Vatandaşın cebindeki para her geçen gün değersizleşiyor, alım gücümüz düşüyor.

Hal böyle olunca gözlerde ekonomi yönetimine döndü. Yeni dönemde en çok mesaiyi ekonomi yönetiminde olan isimler harcayacak.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK

1976 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı.

Yüksek lisansını ABD’de bulunan Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde yaptı. Ayrıca bu dönemlerde Florida StateÜniversitesi’nde uzman, Indiana UniversityPervasiveTechnologyInstitute’teise araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonlarında çalıştı.

2005 yılında Başbakanlık’ta görev yapmaya başladı. Sırasıyla, 2011’de Başbakan Başdanışmanlığına, 2014’te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı aldı. Başdanışmanlık görevi boyunca, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından verilen diğer görevlerin yanısıra, yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi ve araştırma-geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi.

TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi olan Varank İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit oldu.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK

1978 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta tamamladı. Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı.

1996 yılında başladığı profesyonel iş hayatında, ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerine nokta koydu. Marmara Üniversitesi'nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler aldı.

25., 26. ve 27. Dönem İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesidir. 64. ve 65. Hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı.

Bakanlığı döneminde Türkiye'nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgazdan güneş ve rüzgar enerjisine kadar geniş bir alanda, dünyaya örnek olacak projeler hayata geçirildi.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN

Ruhsar Pekcan 1958 Manisa-Demirci doğumlur. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezun olduktan sonra yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı.

1981 yılında TSKB Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti.

2005 yılında altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.'ne kurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü konumunda.

Üç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Halen DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği yaptı. IWEC 2012 Ödülü sahibi olan Pekcan, IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler – IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.

İngilizce bilen Pekcan, evli ve iki çocuk annesi.

(SÖZCÜ)