MedyaFaresi MedyaFaresi

Egemen Bağış'tan fıkralı veda!

Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, görevini yeni AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teslim etti.

Eklenme: 26 Aralık 2013 11:18 - Güncelleme: 08 Kasım 2015 15:32

AB Bakanlığı'ndaki devir teslim töreninde eski AB Bakanı Egemen Bağış ve yeni AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Bağış, konuşması sırasında 'Adımız şakacıya çıkmış ya, fıkra anlatmadan olmaz' diyerek bir fıkra anlattı. Ardından Çavuşoğlu'na her zaman destek olacağını belirten Bağış 'İçim rahat. Mevlüt kardeşimin hep yanında olacağım. Ben bu ailenin neferiyim. Başbakanımıza şükranlarımı sunuyorum' dedi. Bağış, 'Çavuşoğlu'na üç hediyem var. Rozetim, çiçeği vermek için kızım geldi. Ve bir de kalem' diyerek konuşmasını tamamladı.

Törende ilk sözü Egemen Bağış aldı. Bağış, Çavuşoğlu'na her zaman destek olacağını söyledi. İşte Bağış'ın açıklamaları:

Mevlüt beyin seçilmiş olması TC.'nin en büyük diplomatik başarısıdır. Kendi iline şehrine önemli katkılarda bulunmuş çok önemli bir siyasetçidir. Arkadaşlığımız ise Ak Parti'nin kurulduğu gün başlamıştır. Örnek bir yol arkadaşlığı sürdürdük. Bu da böyle sürecektir kimsenin şüphesi olmasın. Şahsi ikbali uğruna milletin değerini göz ardı edenler bunu anlayamaz. Adımız şakacıya çıkmış ya fıkra anlatmadan olmaz.
Temel en öndeki koltuğa oturmuş. Biri gelmiş kalkar mısınız burası benim yerim demiş. Temel kalkmam demiş. İş uzamış. Pilot gelmiş, kulağını bir şey söylemiş. Temel ha hemen demiş kalkmış arkadaki yerine oturmuş. Merak etmişler ne söylediniz diye Bu koltuk Trabzon'a gitmez demiş.

Ak parti çok büyük bir ailedir. Bu ailenin içine fitne sokmak isteyenler oldu yine de olacaktır.

BU AİLENİN NEFERİYİM, ASKERİYİM
Hiçbir burukluk yaşamaktan görevimi arkadaşıma devrediyorum. Başbakanımızdan aldığımız terbiye bize hesaplaşmayı değil helalleşmeyi bize öğretti. Mevlüt kardeşimin hep yanında olacağım, destekçisi olacağım. Ben bu ailenin bir neferiyim, askeriyim. Vize garabetini kaldırma konusunda çok emek verdik. AB'ye vizesiz seyahati umarım Mevlit bey gerçekleştirecek. Arkadaşlarımın çok büyük emekleri oldu. Alnımız ak başımız dik bir şekilde grevi devretme gururunu yaşıyoruz.

Durmak yok yola devam demiştim, bu bizim sloganımız. Emanet ehlindedir, içim rahat gönlüm çok rahat. Kendisinin 5 yıl yol arkadaşı olmamı sağlayan sayın başbakanımıza şükranlarımı sunuyorum.

ÜÇ TANE HEDİYEM VAR
En büyük desteği ailem verdi. Bütün aileme teşekkür ederim. Bütün çalışma arkadaşlarım hakkınızı helal edin. Stajyerinden en üstüne kadar bakana direk ulaşabileceği bir sistem kurduk, aile ortamı kurduk. Aile havasını hiçbir zaman bozmadık. 3 tane hediyem var.
Yakamdaki rozeti, çiçeğini vermek için kızım geldi, elinde doğdu sayılır. Bir de kalem hediye etmek istiyorum.
Egemen Bağış'ın ardından kürsüne yeni AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geldi ve şu açıklamayı yaptı:
Sayın Egemen Bağış ile ABD’de öğrenciyken beraberdik. Yaklaşık 24 yıl oldu. AB takımının kaptanlığını üstlenmenin sorumluluğunu ve gururunu yaşıyorum. İnşallah kendisi daha yüksek uluslararası görevlerde bulunur biz de ondan devir teslim alırız. Esasen bugün sayın Başbakanımızın takdiriyle bir AB bakanlığı varsa bunda en büyük emek sayın bakanımızındır, kardeşimindir. Adeta bakanlığın, adeta değil kurucusudur. Dolayısıyla böylesine hazır kurulmuş çok iyi noktaya gelmiş bakanlığı daha iyi duruma getirmek büyük bir yükümlülüktür.