MedyaFaresi MedyaFaresi

Saros Çed toplantısında gerginlik: Yıkım projesine hayır!

Edirne Keşan'da Saros Körfezi’ne BOTAŞ tarafından yapılması planlanan yeniden gazlaştırma terminali(FSRU) ve Kara Boru Hattı projesi için ÇED toplantısı düzenlendi. Toplantıda imza gerginliği çıktı.

Eklenme: 02 Ekim 2018 23:13 - Güncelleme: 02 Ekim 2018 23:32

Projeye karşı çıkan kalabalık toplantı öncesinde itiraz dilekçeleri hazırladı. Projeyi reddeden kalabalık adına konuşan avukat Bülent Kaçar "İskele adı altında yapılacak iskele, ormanlarımızı yıkıma uğratacak, yıkım projesidir. Proje ne hukuka, ne de bilime uymamaktadır" dedi.

Projeye karşı çıkanlardan Esin Duman, ÇED toplantısının yapılamadığını ifade ederek, "Ankara'dan buraya Saros'un doğal güzellikleri için taşındık artık burada yaşıyoruz. Bu nedenle de 'Saros'a dokunma' diyoruz. Toplantıda imzalarımızı almadılar, itirazlarımızı almadılar. Mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro salonundaki ÇED bilgilendirme toplantısına Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül ve firma yetkilileri katıldı.

Projeye karşı çıkan kalabalık toplantı öncesinde itiraz dilekçeleri hazırladı. Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül, salonda toplananlara öncelikle yapılacak projeyle ilgili sunum yapılacağını ve ardından görüş ile taleplerin alınacağını söyledi.

Buna sloganlarla karşılık veren kalabalık adına konuşan avukat Bülent Kaçar, projenin bilimsel ve hukuksal olmadığını savunarak, "Saros Körfezi'nin bütün ekolojik dengesini bozacak, dönüşümü olmayan hasarlar verecek. Bu proje BOTAŞ tarafından yapılmak istenen bir entegre liman projesidir.

İskele adı altında yapılacak iskele, ormanlarımızı yıkıma uğratacak, yıkım projesidir. Proje ne hukuka, ne de bilime uymamaktadır" dedi.

Avukat Kaçar'ın uzun anlatımlarının ardından kalabalık itiraz dilekçelerini imza karşılığında Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül ve firma yetkililerin bulunduğu heyete vermek istedi.

Ancak Bülbül, tek bir tutanakla dilekçeleri alabileceğini söyledi. İki taraf arasında uzun süre imza gerginliği yaşandı. Bu sırada firma yetkililerinin yapmak istediği sunum, kalabalık tarafından ıslık ve sloganlarla kesildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bülbül, uzun süren tartışmaların ardından itiraz dilekçelerini almadan salondan ayrıldı.

Avukatlardan oluşan heyetle yapılan görüşmelerden de bir sonuç alınamayınca Keşan Kent Konseyi üyeleri itiraz dilekçelerini toplayıp, müdürlüğe teslim edeceklerini söyledi.