MedyaFaresi MedyaFaresi

Ece Vahapoğlu'na şok! MEB çocuk yogası etkinliğini iptal etti

Milli Eğitim Bakanlığı, gönüllü katılım esası dikkate alınarak onay verilen "Ece Vahapoğlu ile Çocuk Yogası" etkinliğinin iznini iptal etti.

Eklenme: 16 Şubat 2019 13:20 - Güncelleme: 16 Şubat 2019 13:26

AA'nın Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden aktardığı bilgiye göre, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönemini kapsayan ve öğrencilerin gönüllü katılım esası dikkate alınarak onay verilen "Ece Vahapoğlu ile Çocuk Yogası" etkinliğinin izni iptal edildi.

Ece Vahapoğlu, YEĞİTEK'ten okullarda "çocuk yogası" etkinliği yapmak üzere izin istemiş ve öğrencilerin gönüllü katılımı esası şartıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemini kapsayan bir onay almıştı.
Vahapoğlu açıklama yaptı
 
MEB'in yoga etkinliğini iptali sonrası Ece Vahapoğlu da açıklama yaptı. Twitterhesabından yazdığı mesajda etkinliğin henüz başlamadan iptal edildiğini belirten Vahapoğlu, "Kamuoyunda oluşan hassasiyet nedeniyle alındığını düşündüğüm bu kararı saygıyla karşılıyorum" dedi.

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) ve Ehl-i Sünnet Alimler Birliği (ESAB), 'okullarda çocuk yogası' etkinliklerine ilişkin ortak açıklama yapmıştı. 

Açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun aldığı karara göre yoganın 'Hinduizm ve Budizm'de kişiye birtakım ilahi bilgiler ve yetenekler kazandırarak, onun arınmasına ve hakikate ulaşmasına aracı olması amacıyla uygulanan bir yöntem' olduğu savunulmuş ve Bakanlığa etkinliğin iptali için çağrı yapılmıştı.