MedyaFaresi MedyaFaresi

Ebru TV, Van Depremi için 750 Bin dolar topladı!

ABD'de yayın yapan Ebru Televizyonu ile Helping Hands (Kimse Yok mu) adlı insanî yardım kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği yardıma ilgi büyük oldu.

Eklenme: 07 Kasım 2011 10:59 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 22:22

Van'daki depremin yaralarını sarabilmek için ABD'de yayın yapan Ebru Televizyonu ile yine bu ülkede faaliyet gösteren Helping Hands (Kimse Yok mu) adlı insanî yardım kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği yardım programında 750 bin dolar toplandı.

Canlı yayınlanan programa Amerika'nın dört bir yanından yardım telefonları yağarken Kongre üyelerinden sanatçılara, işadamlarından Yahudi ve Ermeni toplum önderlerine kadar farklı kesimlerden birçok katılım gerçekleşti. Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Latin Amerika ülkeleri, Ahıska Türkleri, Boşnaklar başta olmak üzere farklı birçok milletin ABD'de yaşayan mensuplarının kurduğu dernekler de Van'daki depremzedelerin zor gününde yanında oldu. İki saat olarak planlanan program, yoğun katılım olması sebebiyle bir saat daha uzatıldı. Connecticut eyaletinden programa bağlanan 9 yaşındaki Kerim Uysal geceye damga vuran isimlerin başında geldi. Video oyunu almak için harçlıklarından biriktirdiği parayı depremzedelere bağışlayan minik yardım sever, bunu neden yaptığı sorusuna, ''Uzun süredir satın almak istediğim oyun için biraz daha beklemem gerekecek; ama Van'daki kardeşlerimin bu paraya benden daha çok ihtiyacı var." diye konuştu. Kampanya ile ilgili duygularını açıklayan Miami milletvekili Dwight Bullard da "Türkiye'yi ziyaret imkânı bulduğumda gördüğüm manzara beni cidden çok şaşırttı. Türk insanı misafir ettiği kimseler için ellerinde olmayanı bile vermeye çalışan harika kimseler. Depremin acısı şüphesiz çok büyük oldu; ancak bizler elimizden geldiğince yardım ederek bu trajedinin hafiflemesine katkıda bulunabiliriz." dedi. Geceye Türk-Amerikan toplumu da büyük destek verdi. Teksas merkezli Raindrop Foundation da kampanyaya 125 bin dolarlık bağışta bulundu.