MedyaFaresi MedyaFaresi

Dünyayı saran Planking çılgınlığına ilk ceza!

MEDYAFARESİ FOTO GALERİ Avustralya'da sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkan 'planking' modası hızla yayılırken, ilk tutuklamayı da gördü.

Eklenme: 15 Mayıs 2011 14:36 - Güncelleme: 05 Mart 2016 08:18

’Yüzükoyun uzanma’ anlamına gelen planking Facebook’la yayılan ilginç hareketler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Çoğunlukla dik ve yüksek bir duvar, demiryolu rayı, yürüyen merdiven, ağaç tepesi, iki taşın arası gibi tehlikeli bir nokta seçiliyor; kişiler buraya elleri bacaklarına yapışık halde, dümdüz ve yüzükoyun yatıyor. Bu anın fotoğrafı ve videosu çekilerek sosyal ağlarda paylaşılıyor. Uzanılan alan ne kadar sıradışıysa eylem o kadar makbul.

Facebook’ta başlayıp YouTube’a da sıçrayan hareket, özellikle genç maceracılar arasında çığ gibi büyüyerek yayıldı. Öyle ki önceki gün ilk planking tutuklaması gerçekleşti.

PLANKING FOTO GALERİ

Avustralya’nın Queensland eyaletinde yaşayan 20 yaşındaki Michael Brannon, bir polis aracına ’planking’ yapınca tutuklandı. Brannon hakkında polis donanımının üzerine izinsiz çıkmak suçlamasıyla dava da açıldı. Emniyet personelinden bir yetkili, bu moda yayılmaya devam ederse mahkemeye çıkmayı da gerektiren çok daha ağır cezalar gelebileceğini söylüyor: "Bu iş potansiyel olarak tehlikeli çünkü uygulayanlar işi daima yalnızca kendilerini değil başkalarını da tehlikeye atacak biçimde ileri götürmek istiyorlar."