Abone Ol

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'ndan dikkat çeken seçim analizi: Üzücü bir gün

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Daron Acemoğlu, 14 Mayıs'ta yapılan seçimleri "Türkiye için üzücü bir gündü" ifadeleriyle değerlendirdi.

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'ndan dikkat çeken seçim analizi: Üzücü bir gün

Financial Times'a röportaj veren Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye'de geçen çocukluğundan son kitabı Güç ve İlerleme'ye (Power and Progress) kadar birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.

1967 yılında İstanbul'da doğan Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye'de bir Ermeni olarak büyümeyle alakalı gelen soruya, "Birçok farklı düzeyde ayrımcılık vardı ama kendimi asla tehlikede ve güvensiz hissetmedim. Farklısınız ve bunu kabul ediyorsunuz" yanıtını verdi.

Türkiye, ekonomiye yönelmesinde etkili oldu

Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye'de büyümesinin ekonomiye yönlenmesinde etkili olduğunu belirterek, "Bu sadece tarih ve mekanla ilgili. Türkiye'deki askeri rejimin sonlarında okuldaydım. Demokrasinin işlemediğini ve ekonominin kötü gittiğini görüyordum. Çok da gelişmiş olmayan 16 yaşındaki aklım, 'Bunlar arasındaki bağlantı ne?' diye merak ediyordu. Sonra ekonomi okuyup, bunu ortaya çıkarmaya karar verdim."

2019 yılında yayımlanan kitabı Dar Koridor'da devletin gücü ve toplumun gücü arasındaki dengeyi sivil örgütler, kolektif eylemler ve medya üzerinden inceleyen Prof. Dr. Acemoğlu, "Bunlar Türkiye'de her zaman zayıftı çünkü Osmanlı İmparatorluğu en tepeden yönetiliyordu. Tabandan yükselen siyaset de Mustafa Kemal Atatürk tarafından hızlı şekilde merkezileştirildi."

Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye'deki ilk tur seçimleri hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, "Türkiye için üzücü bir gündü" demekle yetindi.