MedyaFaresi MedyaFaresi

Dünya şokta! ABD Nükleer kuvvet anlaşmasından çekildi

ABD, nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini duyurdu.

Eklenme: 01 Şubat 2019 18:11 - Güncelleme: 01 Şubat 2019 18:16

ABD, Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silahların  denetiminin temelini oluşturan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan  (INF) çekildiğini açıkladı. NATO da ABD'nin söz konusu kararını desteklediğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington'da düzenlediği basın  toplantısında, ülkesinin, Sovyetler Birliği ile 1987 yılında imzaladığı, menzili  500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin  yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu.

Pompeo, Rusya'ya anlaşmaya yönelik ihlallerine son vermesi konusunda 1  Şubat'a kadar verdiği sürenin dolması nedeniyle yarından itibaren anlaşmanın 15.  maddesinde öngörülen çekilme sürecini başlatacağını bildirdi.

Mike Pompeo, ABD'nin 6 ay içinde anlaşmadan doğan yükümlülüklerini  sonlandırmış olacağını kaydetti.

İki ülke son dönemde, Avrupa güvenliği açısından hayati derecede  önemli olduğu ifade edilen ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya  uyulmadığı konusunda birbirine karşılıklı suçlamalar yöneltiyordu.

Putin Güvenlik Konseyi'ni topladı  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu açıklamalardan hemen önce ABD'nin Orta  Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkma durumuna ilişkin Güvenlik  Konseyi'ni topladı. 

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Putin, konsey  toplantısında ABD'nin INF'den çıkma olasılığını, Venezuela'daki son durumu ve  güncel iç politika konularını görüştü.

60 gün süre verilmişti

Aralık 2018'de Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları  toplantısında, Rusya'ya, INF Anlaşması'na uyması için 60 günlük süre verilmişti.  ABD yönetiminin Moskova'ya verdiği süre bugün doldu.

ABD ile Rusya arasında 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer  Kuvvetler Anlaşması'nın iptali halinde silahlanma yarışının hızlanacağı ve bu  yarışın Avrupa güvenliğini tehdit edeceği belirtiliyor.

ABD, anlaşmadan ayrıldığını açıklamasının ardından teknik olarak 6  aylık sürenin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacak.

INF nedir?

1987'de ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail  Gorbaçov arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında  olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor.  Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma  kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa  topraklarından uzak tutuyor.