MedyaFaresi MedyaFaresi

DTP'nin kapatılmasını Şebnem Ferah'ın şarkısıyla yorumladı!

Tuna Kiremitçi, Vatan'daki köşesinde DTP'nin kapatılması ve sonuçlarını irdelerken eski sevgilisi Şebnem Ferah'ın şarkısını bakın nasıl kullandı

Eklenme: 18 Aralık 2009 09:53 - Güncelleme: 12 Mart 2016 22:58

Sil baştan başlamak gerek bazen...
DTP'yi kapatan Anayasa Mahkemesi imkânsızı başardı ve Taraf'ın Başyazarı Ahmet Altan'la son seçimde MHP'yi destekleyen Hıncal Uluç'u aynı ortak paydada buluşturdu: İki yazar da kararı bir çeşit akıl tutulması olarak görüyor.

Bence hukukçuların kararına bakıp "profesyonel deformasyon" teşhisi koymak mümkün.

Profesyonel deformasyon, bakışımızı mesleğimizin formel çerçevesine hapsedip resmin bütününü ıskalamamıza neden olan, dramatik bir insanlık durumudur.

Orhan Kemal'in Bekçi Murtaza'sı, profesyonel deformasyonun abartılı bir örneğidir mesela. Kendisini kâğıt üstündeki formel görevine öylesine adamıştır ki, yaşanan felaketler bile onun bakış açısını değiştirmez.

Anayasa Mahkemesi üyeleri de verdikleri kararın mesleki açıdan doğru olduğuna muhtemelen emindirler. Soracak olsak "kitapta ne yazıyorsa onu yaptıklarını" söyleyeceklerdir. Hatta eleştirilere anlam veremiyor bile olabilirler.

Ama eleştiriliyorlar, çünkü verdikleri "doğru" kararın Türkiye tarihinde ilk defa iç savaş korkusu doğurmak gibi "küçük" bir yan etkisi oldu.

***

Kendi payıma, Türkiye'de bir iç savaş tehlikesi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

Birinci olarak, Türkiye halkının tarihinde Yugoslavya ya da Ruanda misali bir iç savaş geleneği yok.

İkincisi, şöyle esaslı bir iç savaş çıkabilmesi için, ordunun kendi içinde bölünmesi gerekir ki bizim ordumuz düşünüldüğünde böyle bir şey çok şükür mümkün değil.

Ve üçüncüsü, Türkiye'de çıkacak bir iç savaşa dünyanın tahammülü olmayacaktır. Bu yüzden, şimdiye kadar olduğu gibi, "soğuk iç savaş" minvalinde sürüp gidecektir hayatımız.


***


Ama bu demek değildir ki huzursuz, gerilim dolu bir kış bizi beklemiyor. Bir de buna barış özlemlerimizin kursağımızda kalmasının verdiği yılgınlığı ekleyin, manzaranın tatsızlığı iyice şekillenecek.

"Peki ne olacak şimdi?" diye sorarsak da, aslında tek cevabı var: Tekrar deneyeceğiz.

İki tarafın barış isteyenleri, çatışmadan çıkarı olmayanları, çocuklarının geleceğini düşünenleri el ele verecek ve tekrar deneyecekler. Türkiye yılgınlığa kapılmayıp yeniden başlayacak. Hatta açılımın ilk perdesindeki hatalardan alınan dersler sayesinde, belki böylesi daha bile hayırlı olacak.

Çünkü şarkıda dendiği gibi: "Sil baştan başlamak gerek bazen, hayatı sıfırlamak..."

 

Tuna Kiremitçi - Vatan