MedyaFaresi MedyaFaresi

Bisiklet yolları zorunlu hale getirilmeli

Nazan Yardım, Meclis Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’nda Ankara'da da bisiklet yolu istediklerini ancak Ankara Büyükşehir Belediyesinin buna gönüllü olmadığını belirtirken, Belediyeler Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikle bisiklet yolu yapılmasının zorunlu tutulabileceğine işaret etti.

Eklenme: 19 Aralık 2019 16:18 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 17:28

“Gaziantep’in verileri, Türkiye’de maalesef Antep obezitede yüksektir, beslenme kültüründen dolayı. Türkiye ortalaması 31,5 iken, Antep ortalaması yüzde 36, Kadınlarda Antep yüzde 45, Türkiye ortalaması yüzde 39, erkeklerde Türkiye ortalaması yüzde 28, Antepli beylerin ortalaması yüzde 24,5”

Hülya Karabağlı (Medyafaresi.com - Ankara)

Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanı Dr. Nazan Yardım,  Meclis Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’nda Ankara'da da bisiklet yolu istediklerini ancak Ankara Büyükşehir Belediyesinin buna gönüllü olmadığını  belirtirken, Belediyeler Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikle bisiklet yolu yapılmasının zorunlu tutulabileceğine işaret etti.  

Türkiye’de Gaziantep’de obezite yüksekliğine dikkat çeken Yardım, “Türkiye ortalaması 31,5 iken, Antep ortalaması yüzde 36, Kadınlarda Antep yüzde 45, Türkiye ortalaması yüzde 39, erkeklerde Türkiye ortalaması yüzde 28, Antepli beylerin ortalaması yüzde 24,5. Dolayısıyla hani Antep’in verileri biraz yüksek. Kültür çok güzel, yemekler çok güzel ama mümkün olduğu kadar o yemekleri belki porsiyonları küçültmek yoluna, teşvik yoluna gidilebilir” dedi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Daire Başkanı Dr. Nazan Yardım’ın komisyondaki konuşması şöyle:

Bizim özellikle belediyelerden beklediğimiz şey, mutlaka ve mutlaka, fiziki aktiviteyi günlük hayatın bir parçası yapabilmek için geniş yaya yolları istiyoruz biz yani kaldırım, geniş kaldırımlar istiyoruz. Ama bu kaldırımların şu anda bizim Ankara’da, gittiğimiz yerlerde ve şehirlerde gördüğümüz kadarıyla genişliği küçük tutuluyor. Artı, buralarda ağaç yok yani Ankara’ya eski Ankara’ya baktığımız zaman sokaklarından belli oluyor.

İşte , İstanbul, sizin Antalya’da da mutlaka vardır, geniş kaldırım , artı, üzerinde ağaç. Neden? Çünkü kişiler, dışarıda kendileri yaz kış dışarıda yürüyüş yapabildiklerinde ağaç olması çok önemli. Şu anda bir çok belediye, bizim gördüğümüz husus odur ki ağaçsız. Sadece apartmanların içerisinde, apartmanların kendisine küçük bir çam ağacı ya da bir gül ağacı bırakıyorlar.

Oysa belediyelerin asli görevi mutlaka ve mutlaka büyükşehir belediyeler de ana caddelerde, ana arterlerde küçük belediyeler de sokak ağaçlandırmasını mutlaka yapması lazım. Bunu Keçiören Belediyesiyle konuştuğumuz zaman söyledikleri şey şu oldu belediye tarafının: “Biz bunu yapamayız”. “Neden?” “Çünkü esnaf önünün kapatılmasını istemiyor.” Ama hani, bu bir gerekçe olamaz. Sigara yasasında da biz Bakanlık olarak , biliyorsunuz, nelerin mücadelesini verdik. Dolayısıyla ağacın olması esnaf için herhangi bir gerekçe olamaz diye düşünüyoruz, bu çok önemli.

Bir diğer konu bizim belediyelerden beklediğimiz bisiklet yolları. Evet, Biz merkezî bütçeyle 320 bin kadar bisiklet alıp sonra illerin durumuna kadar dağıtım yaptık. Buna da dikkat ederken şöyle yaptık:

Kurumları belirledik bunlardan bir tanesi Millî Eğitim Bakanlığı. Özellikle çocukların beden eğitimi derslerinde bisiklet bilmeyenlerin bisiklet öğrenmesi ya da işte, dağcılık spor kulübü kurarak oralarda kullanılmak üzere ya da bahçesi olan okulların rahatlıkla çocukları beden eğitimi dersinde bunu kullanması için Millî Eğitim Bakanlığından okul isimleri aldık, belediyelerle iş birliği yaptık. Belediyeleri de bu konuda heveslendirmek…

Hani, İngilizcede bir “advocacy” tanımı var, “savunuculuk yapmak” Bakanlık olarak biz bu işin savunuculuğunu yaptık ve o nedenle de belediyelere de bisiklet yolu yapmalarına mukabil, bisiklet tahsi s ettik. Bu bisiklet yollarını yaptılar, ifade edildiği gibi, İzmir, İstanbul sahil yoluna yaptı ama maalesef Ankara’da yok. Bir de biz üniversitelerle iş birliği yaptık, kampüslerde de rektörlükler yapınca, onlara da bisiklet verdik . Ama biz bisikleti ulaşımda istiyoruz.

Biraz sonra Çevre ve Şehircilik de konuşacak, onlarla da çalışıyoruz. Mutlaka ve mutlaka tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizin malumunuz genç bir nüfusu var. Sırf Ankara için konuştuğumuzda, Konya yolundan Eskişehir yoluna kadar her yerde üniversiteler var ve bu çocuklar hakikaten bisiklet kullanmak istiyorlar ama şu koşullarda güvenlik sorunu karşılanmadan bisikletle kişilerin, çocukların çıkması da mümkün değil. Hani biz Bakanlık olarak “Hep birlikte, hadi bir kampanya yapalım, herkes okula bisikletle…” diyemiyoruz.

Mutlaka ve mutlaka şehirlerde, tıpkı Hollanda’daki gibi, tıpkı Danimarka’daki gibi… New York Belediyesi yaptı. Belediyeler bize şöyle bir cevap verdiler, dediler ki: “İşte yeni şehirlerde olabilir.” Ki onlarda da görmüyoruz yeni yerleşimlerde, mesela Ankara’nın yeni yerleşim birimleri var, oralarda da yok. Ama bize bahane olarak öyle ifade ettiler, “Eski yerlere biz bisiklet yolu yapamayız.” Ama New York Belediyesi 1984’ten sonra bisiklet yolu yaptı. New York da herhâlde çok yeni bir şehir değil.

Tek yön-çift yön düzenlemesi yapılabilir. Biz Ankara’da bunu çok istedik. Ama hiçbir şekilde bisiklet yoluna Ankara Büyükşehir gönüllü olmadı. Yani gene burada ifade etmek istiyorum, mutlaka Belediyeler Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyorsa bu değişiklik yapılmak suretiyle çünkü istemiyorlar.

Çünkü kendilerinin uğraşmak zorund a kaldıkları başka problemleri de var. Bunu her belediye önceleyemeyebiliyor. Acaba bir kanunla -Belediyeler Kanunu’nda- bunu belediyelere hani zaruri tutabilir miyiz? Kaldırım aynı şekilde, Çevre ve Şehircilikle görüştüğümüzde dediler ki: “Bir mani yok. Bir belediye isterse çok güzel kaldırım yapar. Bunu çok da iyi ağaçlandırır.” Ama belediye istemiyor, bunu görmüyor, o zaman nasıl zorlayalım? Acaba bir kanun olabilir mi?