MedyaFaresi MedyaFaresi

Dondurucu soğukta denizden haç çıkardılar

 HZ. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü Fener Rum Patrikhanesi ile Ortaköy'deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen 'ayin'lerin ardından yapılan denizden haç çıkarma törenleriyle kutlandı. Ortaköy'deki törene soğuk hava nedeniyle...

Eklenme: 06 Ocak 2015 14:45 - Güncelleme: 29 Mart 2016 17:50

Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, önce Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinde mum yakarak dua etti. Ayinin sona ermesinin ardından ziyaretçiler haç atma törenini izlemek için sahile indi. Tören öncesi Patrik Bartholomeos’un haçı atacağı platform ve çevresi Hazar isimli bomba dedektör köpeği tarafından arandı. Okunan duaların ardından Patrik Bartholomeos tarafından haç denize atıldı. Bu sırada ayrı ayrı teknelerde haçın atılmasını bekleyenler Haliç'in soğuk sularına kendileri attılar. Bu yıl haçı çıkaran Paris’te çalışan Bulgaristan vatandaşı Todor Pasev oldu. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Pasev’e ucunda haç bulunan altın kolye hediye etti.

18 YAŞINDAYKEN DE ÇIKARMIŞ

Pasev, ilk kez 18 yaşındayken yine denizden haç çıkardığını belirterek, "O yıl benim için çok mutlu şanslı ve güzel geçti. İşlerim iyi gitti. Bu sene yine aldım. Umarım bu sene de aynı şekilde geçer” dedi. 19 Ocak’ta Makedonya’ya giderek oradaki törenlere de katılacağını ifade eden Pasev, “Su soğuk muydu?” sorusuna “10 dakikada kimse suda donmaz” yanıtını verdi.

ORTAKÖY'DE AYİN

Ortaköy'deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen 'ayin' ve denizden 'haç çıkarma' töreni, zaman zaman kar yağışı ve dolu yağışının görüldüğü Ortaköy Sahili'nde yapıldı.  Sabah saatlerinde Ortaköy'deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi'ndeki başlayan ayini Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos yönetti. Ayine katılan ziyaretçiler, mum yakarak, dua etti. Ayinin ardından Metropolit İrineos ve ayine katılanlar ile birlikte yürüyerek Ortaköy sahile geldi.

SOĞUK HAVA NEDENİYLE 'HAÇ ÇIKARMAYA' BİR KİŞİ KATILDI
Geleneksel 'haç çıkarma' törenine bu yıl zaman zaman kar ve dolu yağışının da etkili olduğu soğuk hava damga vurdu. Boğazın soğuk sularındaki 'Haç çıkarma'ya sadece bir kişinin katılması dikkat çekti. Metropolit İrineos ve haç çıkarmaya talip olan Illia Davul, bir motora binerek boğaza açıldı. Duaların ardından metropolit İrineos elindeki haçı boğaz suyuna atarken, hemen ardından Illia Davul da haçı çıkarmak için denize atladı. Ilia Davul, haçı denizden çıkardıktan sonra öperek görevlilere verdi.

METROPOLİT İRİNEOS: SOĞUKTAN DOLAYI BÖYLE OLDU
Ayin sonrası, bir açıklama yapan Metropolit İrineos, "Her sene olduğu gibi Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilişinin anısına düzenlediğimiz bir törendi. Aynı zamanda balıkçıların bereketi için, suların takdisi için inanılan bir duadır. Dinimiz örf, adet ve geleneklerine bağlı bir dindir. Bu nedenle çok mutluyuz" diye konuştu. Yarışmacı sayısının az olması ile ilgili bir soruya İrienos, "Soğuktan dolayı böyle oldu" yanıtını verdi.

RAKİBİ YOKTU

Haçı denizden çıkaran Ilia Davul ise dini görevini yerine getirdiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Davul, haç çıkarma yarışında rakibi olmaması için de "Bu sene hava soğuk olduğu için rakibim olmadı. Boğaz suyu soğuktu ancak güzeldi yani" ifadelerini kullandı.
Öte yandan ayine katılanlar ile çevredekiler, denizden haç çıkarma törenini Ortaköy Meydanı'ndan ilgiyle izleyip, cep telefonlarıyla görüntülediler.