MedyaFaresi MedyaFaresi

Dolar Paraşütsüz Düşecek Demişti.. Necmettin Batırel: Avrupa'da Yaşayanlar Borçtan Nefes Alamıyorlar

"Doları düşürmek için şakkadanak 10 Milyar Doları piyasaya sürerim" çıkışıyla olay olan Ekonomist Necmettin Batırel, "Bizde enflasyon yüzde 20, Almanya'da yüzde 60 olmuş. Bu korkunç bir rakam." diye konuştu.

Eklenme: 30 Kasım 2021 13:28 - Güncelleme: 30 Kasım 2021 13:49

BBN Türk'te Tarkan Kaleli'nin sunduğu BBN Ekonomi programına konuk olan Ekonomist Necmettin Batırel ve Ekonomist Erdal Özel, canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"BİZDE ENFLASYON YÜZDE 20, ALMANYA'DA YÜZDE 60 OLMUŞ"

Necmettin Batırel, “Bakın bugün Almanya'da açıklandı. Yıllık enflasyon Kasım ayında 5.2 olmuş ya. 5.2 olmuş ama rakam küçük gelebilir ama bakın Almanya'da enflasyon yıllık bazda yüzde 1.7'ydi daha önce. 3 kat artmış. Yani bizde enflasyon yüzde 20, Almanya'da yüzde 60 olmuş. Bu korkunç bir rakam. " ifadesini kullandı."TÜRKİYE'DE İNSANLARIN BORCU SON DERECE AZ"

Türkiye'deki ekonomik görünümün Avrupa ve ABD'den daha iyi olduğunu ifade eden Batırel, 'Türkiye'de hane halkı borçluluk oranı son derece düşük yüzde 16,6 ya. Türkiye'de borçluluk oranı düşük Almanya'da yüzde 70 ABD'de yüzde 90'a ulaşmış vaziyette, borçluluk oranları. İnsanlar nefes alamıyorlar. Ellerine geçen bütün parayı borçlarına ödüyorlar ama Türkiye'de öyle değil. Türkiye'de tüketime rahatlıkla para ayırabiliyor. Türkiye'nin büyüme hızı o yüzden ivme kazanıyor." dedi.

"MOBİLYA SEKTÖRÜ UÇUYOR"

Ekonomist Necmettin Batırel, pandemi döneminde Türkiye'nin tüm sektörlerde başarılı bir ivme yakaladığını ifade etti. Batırel, ”Bakın bu rakamlar gerçekten çok güçlü rakamlar. Teknoloji sektöründe inanılmaz derecede büyük bir yoğunlaşma yaşadı. Mobilya sektörü uçuyor gerçekten bakın. 3 vardiya çalışıyor fabrikalar üretimi yetiştirmek için." dedi.