MedyaFaresi MedyaFaresi

Doğuş Medya Grubu'nun üst düzey ismi veda etti

Doğuş Medya Grubu'nda olacağı konuşulan ayrılık bugün yayınlanan bir veda mesajı ile kesinleşti.

Eklenme: 03 Aralık 2018 23:00 - Güncelleme: 03 Aralık 2018 23:12

Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar ile yollar 'resmen' ayrıldı. Acar, Mart 2018'de bu göreve getirilmişti.

Doğuş Yayın Grubu'nun 21 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Erman Yerdelen'in görevinden ayrılmasının ardından yerine getirilen Aclan Acar veda mesajında, Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO'luğu görevinin kendisi için yeni ve unutulmaz tecrübelerle dolu, keyifli bir dönem olduğunu belirtti.

İşte Aclan Acar'ın veda mesajı:

Sevgili çalışma arkadaşlarım,
Mart ayında başlayan ve her günü benim için keyifli deneyimlerle dolu Doğuş Yayın Grubu’ndaki görevimden 30.11.2018 tarihi itibarı ile ayrılıyorum. 1990 yılından bu yana Doğuş Grubu şirketlerinde devam eden yöneticilik görevlerimin sonuncusu olan Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu benim için yeni ve bir o kadar da unutulmaz tecrübelerle dolu, çok keyifli bir dönem oldu. Doğuş Yayın Grubu şirketinde geçirdiğim kısa süre içinde edindiğim tecrübelerin yanı sıra tanıma fırsatı bulduğum siz birbirinden değerli arkadaşlarımın dostluğu ve destekleri için hepinize teşekkürlerimi sunmak isterim.
Medya sektörünün değerli temsilcilerinden biri olan herbiriniz ile aynı sektörde ve aynı kurumda çalışmış olmaktan dolayı onur duyduğumu paylaşmak isterim. Yeni ve farklı güzel ortamlarda birlikte olmak, görüşmek üzere.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aclan ACAR

Aclan Acar kimdir?

Çalışma yaşamına 1974 yılında Halk Bankası’nda başlayan Aclan Acar bankacılık kariyerini 1978 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda sürdürmüş ve 1990 yılına kadar bu kurumun çeşitli bölümlerinde görev yapmıştır.

Bu süre boyunca Aclan Acar, trading room kurulması, yurtiçi açık piyasa işlemleri merkezinin yönetilmesi yanında, Merkez Bankası Hazine ve para piyasaları bölümünün döviz işlemleri faaliyetlerinin yeniden yapılanması ve yönetilmesinde görev almıştır.

Eylül 1990’dan beri Doğuş Grubu’nda görev almaktadır. Gruptaki ilk görevi Garanti Bankası’nda Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı olmuştur. Bu dönemde Garanti Bankası’nın yurtdışındaki şubelerinin ve temsilciliklerinin yönetimi de Aclan Acar’ın sorumluluğunda yürütülmüştür.

1994-1996 yılları arasında, Doğuş Grubu tarafından satın alınan Bank Ekspres’in Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Haziran 1996’da Osmanlı Bankası’nın Doğuş Grubu tarafından satın alınmasını takiben Bankanın Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Nisan 2000 tarihinden itibaren Doğuş Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 2001 yılı itibariyle Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmış, 2005 yılında Tansaş’ın Grup bünyesinden çıkması ile bu görevi sona ermiştir.

Grubun birçok kurumunda yönetim kurulu üyeliği görevi alan Aclan Acar 2002-2006 yılları arasında Garanti Sigorta A.Ş. ve Garanti Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Şubat 2006’dan bu yana Doğuş Otomotiv Servis Ticaret A.Ş. ve Doğuş Oto Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’nden mezun olan Aclan Acar aynı fakülteden Bankacılık ve Sigortacılık alanında lisansüstü derecesini almıştır.

ABD Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde de 1985-1986 döneminde Ekonomi dalında lisansüstü eğitimi yapmıştır.

(Medyaradar)