MedyaFaresi MedyaFaresi

Doğuş Kalitesine MÜDEK onayı

Mühendislik programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kurulu tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınan MÜDEK(Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin 4 Lisans Programına mühendislik...

Eklenme: 04 Temmuz 2014 14:37 - Güncelleme: 06 Mart 2016 19:02

MÜDEK Akreditasyonu Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce), Endüstri Mühendisliği (İngilizce) ve Endüstri Mühendisliği Programlarına  1 Temmuz 2014 tarihi itibariyle 2 yıl(01.05.2014-30.09.2016) geçerliliği olmak üzere verildi.  
MÜDEK, 2002 yılında Türkiye ve KKTC'de mühendislik eğitimi veren fakültelerin dekanlarından oluşan Mühendislik Dekanları Konseyi (MDK) tarafından, bu fakültelerin mühendislik lisans programlarının değerlendirmesi için ayrıntılı bir program düzenlemek ve uygulamak üzere, Mühendislik Değerlendirme Kurulu adı ile bağımsız bir platform olarak kuruldu. Bu platform, 2007 yılında ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak MÜDEK(Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) adıyla    dernekleşti.
 
KALİTELİ EĞİTİME EUR-ACE ETİKETİ
      MÜDEK’in  amacı, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Türkiye'de mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmaktır.  MÜDEK  böylece, güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli mühendisler yetiştirilerek toplumun refahının ileri götürülmesini hedefliyor.
     YÖK tarafından ilk kez 2007 yılında değerlendirilen MÜDEK, yükseköğretim kurumlarının mühendislik programlarında ulusal, sektörel ve program yeterlilikleri odaklı ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanındı. Bu kapsamda MÜDEK’in Kalite Değerlendirme ve Tescil Belgesi almasının uygun olduğuna karar verildi. Böylece MÜDEK, Türkiye'de Kalite Değerlendirme ve Tescil Belgesi alan ilk kuruluş oldu.
MÜDEK, Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin Akreditasyon verdiği lisans programlarına ayrıca 2 yıl geçerli olmak üzere EUR-ACE Etiketi de verdi. EUR-ACE Etiketi (EUR-ACE Label) verme yetkisi;  2013 yılında European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) tarafından Akredite Ajanslarına verildi.

MÜDEK, Avrupa'da 2014 yılında EUR-ACE Etiketi verme yetkisi olan 10 akreditasyon ajansından birisidir.