MedyaFaresi MedyaFaresi

Doğan: Erdoğan Kasım'da erken seçime gitme niyetinde

HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan Ak Saray’da biraraya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kasım ayında erken seçime gitme niyetinde olduğunu söyledi.

Eklenme: 07 Temmuz 2015 11:48 - Güncelleme: 26 Ocak 2016 02:40

Seçimlerin üzerinden bir ay, YSK’nın seçim sonuçlarını açıklamasının üzerinden 13 gün, Meclis başkanlığı seçiminin üzerinden ise bir hafta geçmesine rağmen Erdoğan, hükümet kurma görevini hala vermedi. Bu durum Erdoğan’ın erken seçime hazırlandığı yönündeki yorumlara neden oldu.

Radikal’den Murat Yetkin’e konuşan HDP’li Celal Doğan bu iddiaları doğrular nitelikte açıklamalar yaptı. Yetkin, bugünkü köşe yazısında “Doğan’ın bana aktardığı kadarıyla diyorum, çünkü ardından diyor ki, “Erdoğan’ı Kasım ayında seçime gitme niyetinde gördüm”. Artık başka ne konuştular, aralarında koalisyon görüşmelerinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun duruşuna, AK Parti’nin durumuna dair aralarında ne geçtiyse, kırk yılın siyasetçisi Doğan “Erdoğan’ın niyeti Kasım’da seçim” diyor” ifadelerini kullandı.

HDP’liler de Erdoğan’ın erken seçim istediğini düşünüyor

Doğan’ın bu ziyaretinden sonra görüştüğü HDP’lilerin izleniminin de bu yönde olduğunu söyleyen Yetkin, Doğan’la Erdoğan arasındaki görüşmenin 30 Haziran günü yani AKP’li İsmet Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçilmesinden bir gün önce olduğuna da vurgu yaparak şu yorumu yaptı: “Yani 1 Temmuz günü AK Parti, CHP, MHP ve HDP arasında kıran kırana, sert tartışmalar yaşanırken, özellikle CHP ve MHP birbirini kırıp geçirirken HDP yönetimi, Doğan’dan aldığı “Erdoğan’ın niyeti seçim” izlenimiyle hareket ediyordu.”