MedyaFaresi MedyaFaresi

Doğal antidepresan olarak görülen sarı kantaron nedir?

Her derde deva olan sarı kantaron nedir? Sarı kantaronun faydaları nelerdir?

Eklenme: 29 Temmuz 2019 19:53 - Güncelleme: 29 Temmuz 2019 20:01

Sarı Kantaron nedir?

Anglosakson dünyanın st. john's wort / johanniskraut adıyla tanıdığı; hristiyan dünyasında kutsal olduğuna inanılan, isa'nın haç kanı, isa'nın yara otu gibi adları da olan; bizde sarı kantaron başta olmak üzere binbirdelik otu, yara otu, mayasıl otu diye de bilinen bitkiye adını veren sarı çiçekleri olan bir ottur sarı kantaron. latince adı hypericum perforatum olup, perfore yani delik manasındaki tabirin türkçe ada da yansıması görülmektedir.

Sarı Kantaronun faydaları nelerdir?

Sarı kantaron, gerçekten uyku problemlerini çözmekte, biraz mayıştırsa da, düzene girmenizi sağlamaktadır. 

Moral bozukluğu ve bitkinlik halinden uzaklaştırmaktadır. Kimi antidepresanlardan daha etkili bileşimler içeren bir bitki olduğu için, orta dereceliye kadar depresyonların tedavisinde de etkin biçimde kullanılmakta, fakat tüm depresyon ilaçlarının aksine neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sigarayı bırakma dönemindeki stres ve adet öncesi sendromundaki gerginliği azaltmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. hatta, bu sırf bende olmuş olabilir ama, sigarayı da ister istemez azaltmanıza sebep olabilmektedir.

Bitkinin ağrı dindirici, safra kesesini uyarıcı özelliği vardır. sakinleştirici etkisi nedeniyle kronik mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek şikayetlerinde, jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kalbi ve karaciğeri kuvvetlendirir, böbreği temizler, yaraları iyileştirir. 

çay olarak; 1 çay kaşığı bitki1/4 litre suda bırakılarak veya kaynatarak hazırlanır ve gündüz içilir. 

Antiseptik özellikler gösterdiğinden vücudu mikroplara karşı koruyor.İltihap önleyici etkiler göstererek vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek oluyor.

Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağladığından yaraların da hızla iyileşmesine yardımcı oluyor. Egzama, varis gibi cilt rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösterdiği biliniyor.

Çay olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıyor, iştah açıcı bir etki gösteriyor.
Aynı şekilde sindirim üzerindeki olumlu etkileri sayesinde gastrit sorunu yaşayanlara da destek oluyor.

Etiketler : Sarı Kantaron