MedyaFaresi MedyaFaresi

Diyarbakır'da tarihi kalede 25 kafatası bulundu!

DİYARBAKIR'ın Çınar İlçesi'nde bulunan tarihi Zerzavan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında, yaklaşık 25 insana ait olduğu belirtilen kafası ve kemikler bulundu. Bölge güvenlik çemberine alınarak, geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Eklenme: 07 Şubat 2014 16:25 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 08:40

İHD'LİLER İNCELEME YAPTI

Çınar'ın Zerzavan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında 25 insana ait olduğu belirtilen kafatası ve kemiklerinin bulunmasının ardından bölgeye İHD Diyarbakır şubesi yetkilileri geldi. Kuyu başında inceleme yapan İHD Şube Sekreteri Abdusellam İnceören, şu anda araştırmalarının sürdüğünü belirtti. İnceören şöyle dedi:
"Çınar Cumhuriyet Savcılığı burada bulunan kemikleri toplamışlar. Toplanan kemikler DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş. Biz de buraya gelerek inceleme yaptık. Burada 90'lı yıllardan sonra ciddi anlamada faili meçhul olaylar olmuştu ve bu faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin bir çoğu bulanamadı. Burada bulunanlar 90'lı yıllarda işlenen cinayetler olabilir. Belki de eskiye de dayalı olabilir. Onu net bilemiyoruz Adli Tıp bunu belirleyecektir. Buradan sonra Cumhuriyet savcısıyla görüşüp bilgi almaya çalışacağız. Bundan sonra biz bu davanın takipçisi olacağız. Burada başka kuyular da var. Diğer kuyularda da kemikler olabilir, bu kuyularda da inceleme yapılması için Cumhuriyet savcılığından bir talebimiz olacak. Bizde bulunan faili meçhul cinayetlerin noktalarını belirten haritada sanırım bu bölge yok."
Kuyu çevresinde jandarma ve geçici köy korucuları aldıkları güvenlik önlemlerini sürdürüyor.