MedyaFaresi MedyaFaresi

Diyanet İşleri Başkanı'ndan ilginç öneri! Kurban kesmeyin!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, \"Bu yıl kurban kesilmeyebilir\" açıklaması yapabileceğini söyledi.

Eklenme: 16 Ekim 2010 17:39 - Güncelleme: 18 Kasım 2015 12:36
Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanlar nedeniyle Türkiye'nin canlı hayvan rezervinin düşme tehlikesine karşı Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Bu yıl kurban kesilmeyebilir" açıklaması yapabileceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban Bayramı öncesinde Hürriyet gazetesine konuştu.

Ali Bardakoğlu, "Kesilecek hayvanların, Türkiye'nin canlı hayvan rezervini tehlikeye sokabileceği" iddiaları üzerine çalışma başlattı. Konuyla ilgili veri toplanmasını isteyen Bardakoğlu, "Gelen bilgiler ve onlarla yapacağımız değerlendirmeler sonucunda bir karara varacağız. Önümüzdeki hafta detaylı bir açıklamada yapmayı planlıyoruz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"Kimileri 'Kesilmesinde bir sakınca yok' diyor, kimileri de 'Kesmeyelim' diyor. Tüm kesimlerin değerlendirmelerini alacağız. Eğer bu yıl kurban edilecek hayvanların, canlı hayvan stoğunu olumsuz şekilde etkileyeceği sonucu ortaya çıkarsa, biz de bu konuda fikrimizi söyleriz. Bir tehlike görürsem 'Bu yıl kurban kesilmeyebilir' derim. Kıtlık, doğal afetler ve benzer gelişmelere bağlı olarak kurban kesiminden vazgeçilebilmesinin dinen bir sakıncası olmayacağı vurgusu yaparız. Ancak, hiçbir olumsuz gelişme olmaması halinde dahi, özellikle dişi hayvanların kurban edilmemesi gerekir. Kısır olduğu kesin olanlar dışında dişilerin kurban edilmesi doğru olmaz.

Örneğin bir süredir, vekaletle kurban kesimi yoluyla Pakiktan'da kurban kesiyorduk. Ancak Sayın Başbakan'la hafta başında Pakistan'a yaptığımız ziyarette de oradaki temsilcilerimize şunu şöyledim: Burada kurban keseceğiz diye, ülke halkına zarar vermeyelim. Çünkü sel nedeniyle binlerce hayvan telef oldu. Bir de biz kurban keseceğiz diye insanların elindeki hayvanları alırsak aslında onlara, iyilik değil, uzun vadede kötülük yapmış oluruz"