MedyaFaresi MedyaFaresi

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan sekiz askerden birinin dün serbest bırakılmasına tepki göstererek "Yunanistan'ın bu kararla darbecileri koruyan/kollayan bir ülke olduğunu ortaya koyduğunu" belirtti.

Eklenme: 20 Nisan 2018 13:38 - Güncelleme: 20 Nisan 2018 13:44

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dün Yunanistan Danıştay’ının 15 Temmuz hain darbe girişimine katılan ve Yunanistan’dan iltica talebinde bulunan sekiz darbeciden biri olan Süleyman Özkaynakçı’nın serbest bırakılmasına karar verdiği öğrenilmiştir.

Özkaynakçı’nın sıkı denetim şartıyla salıverildiğine ilişkin açıklamalar olsa da, bu karar, darbe girişimine katılan bir hain ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığını göstermiş; Yunanistan’ın, darbecileri koruyan ve kollayan bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.

Darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz askerin Türkiye’ye iade edilmesi talebi, askerlerin durumunu görüşen Yunan mahkemelerince kabul edilmemişti.

Açıklamada “Yunan yetkililer diğer darbeci hainlerin de önümüzdeki günlerde serbest kalacağı yönünde basına açıklamalarda bulunmaktadır. Bu durum, Yunan yetkililerinin iddia ettikleri gibi gözaltı süresine ilişkin basit bir uygulama olarak açıklanamaz” denildi ve Yunanistan yargısının Türkiye’nin iade taleplerini reddederek böyle bir sonuca zemin hazırladığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı “Darbeci firarilerin iadeleri ve ülkemizde yargılanmaları hususundaki kararlılığımız devam etmektedir” ifadesini kullandı.