Abone Ol

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan İlk Mesajlar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz görevi Fuat Oktay'dan devraldı. Yılmaz ilk konuşmasında enflasyonla mücadele vurgusu yaptı. İkinci görev teslimi Dışişleri Bakanlığı'nda oldu. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim" mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan İlk Mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumartesi akşamı açıkladığı Kabine üyelerinin bir kısmı dün gerçekleşen devir teslim törenleriyle görevlerini devralmıştı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan teslim aldı.

ÇAVUŞOĞLU: BAYRAĞI DEVRETME SIRASI BİZE GELDİ

"Girişimci ve insani dış politika anlayışıyla dünyanın her yerinde menfaatlerimizi en iyi şekilde savunan, konsolosluk hizmetlerinde en kalitelisini yapmak için çaba sarf eden, salgın, savaş, kriz ve doğal afetlerde hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayan ve 6 Şubat depreminden sonra tüm dünyadan gelen yardımları koordine etmek için çaba sarf eden sahaya inen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bayrağı devretme sırası bize geldi. Dışişleri Bakanlığı bayrağını değerli kardeşim Hakan Fidan'a devrediyorum."

"MİT'te 13 yıl süren ve ağır sorumluluk gerektiren görevimin ardından aynı derecede mesuliyet gerekteren Dışişleri Bakanlığı görevine atandığım için Sayın Cumhurbaşkanıma teşekkür ediyorum. Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim. Devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için elimden gelen her türlü gayreti göstereceğim. Milletimize, vatanımıza hayırlı olsun, Allah mahcup etmesin."

KABİNE'DE DEVİR TESLİM TÖRENLERİ DEVAM EDİYOR

Fuat Oktay Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz'a, Fatih Dönmez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı görevini Alparslan Bayraktar'a devretti.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı devir teslim töreninde ilk konuşmayı yapan Fuat Oktay şunları söyledi:

"Cumhuriyet'imizin 100. yılında Türkiye'nin kaderini etkileyecek bir seçim gerçekleştirdik. Türkiye Yüzyılı hedefiyle yola çıktık ve Meclis'te Cumhurbaşkanlığı seçiminde açık bir farkla milletimizin teveccühüne nail olduk. Milletimiz sandıkta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne güven duyduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinden bu yana şerefle yürüttüğüm görevi bugün itibarıyla çok değerli dostum, değerli kardeşim Cevdet Yılmaz beye devrediyorum. Geride bıraktığımız 5 yılda ülkemizi dünyamızı etkileyecek çapta büyük sınamalardan geçtik. Küresel çaptaki çevresel ve ekonomik krizler, Rusya-Ukrayna savaşı, pandemi gibi olağanüstü problemlerle mücadeleyle geçen bir 5 yıl. Bu küresel sorunların üstüne deprem felaketi. Bütün bu zorlu süreçlerden alnımızın akıyla çıktık. Üstelik bu zorlu süreçlerde bizi onurlandıracak milletimizi gururlandıracak eser ve hizmetlere Cumhurbaşkanımız liderliğinde imza attık.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ'DAN 'YÖNETİM SİSTEMİ' MESAJI

Fuat Oktay'ın ardından sözü alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu ağır sorumluluğu üstlenip elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin ardından ilk Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapan kıymetli dostum Sayın Fuat Oktay'a emekleri ve burada oluşturduğu müktesebat için teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki dönemde yeni yönetim sistemimizin gelişerek, güçlenerek, yeni şartlara adapte olarak, Türkiye'mizin bir kazanımı olarak devam edeceğini özellikle vurgulamak istiyorum.

Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak gerek ekonomik ve sosyal politikaların koordinasyonunda gerek terörle mücadele ve güvenlik odaklı çalışmalarda en yüksek sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz. Seçim beyannamemizde detaylı olarak ifade ettiğimiz politikaları birer birer hayata geçireceğiz.

ENFLASYONLA MÜCADELE VURGUSU

Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi alanlara özel önem vereceğiz. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile yolumuza devam edeceğiz. Cari fazla vermeyi ve cari açık meselesini bir sorun olmaktan çıkarıcı bir perspektifle çalışacağız. Bu süreçte vatandaşlarımızın hayatını etkileyen enflasyonla mücadeleye özel bir önem vereceğiz. Bunun zaman alacağı bilinciyle enflasyonun olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalan geniş toplumsal kesimleri rahatlatmaya yönelik politikalara da devam edeceğiz."

ENERJİ BAKANI BAYRAKTAR: DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI DÜŞÜRMEYE GAYRET ETTİK

"Geçtiğimiz 21 yılda AK Parti iktidarlarında birçok piyasa reformları ile yapısal anlamda Enerji ve tabii kaynaklar anlamında çok büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Bir taraftan ülkemizin artan talebini karşılarken diğer taraftan dışa bağımlılığımızı düşürmeye gayret ettik. 2017 yılında ortaya koyduğumuz Milli Enerji ve Maden Politikası ile enerjide arz güvenliği yerleştirme ve öngörülebilir piyasa hedeflerini ortaya koymuştur."