MedyaFaresi MedyaFaresi

Digitürk'ten Bugün TV'ye darbe!

Digitürk, bugüne kadar 33'üncü kanalda yayın yapan Bugün TV'yi 48'inci kanala kaydırma kararı aldı. 5 yıldır 33'üncü kanalda yayın yapan Bugün TV, karara tepki gösterdi.

Eklenme: 17 Mart 2014 17:56 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 01:08

İşte Bugün TV'den medyafaresi.com'a gelen açıklama metni:

Digitürk 33'üncü sırayı  BUGÜN TVnin elinden aldı...

Digitürk BUGÜN TV'yi kanal sıralamasında en sona kaydırdı...

Digitürk, 33'üncü sırayı BUGÜN TV'nin elinden aldı. Kurulduğu günden bu yana tam 5 yıldır dijital yayın platformu Digitürk'ün 33. kanalından yayın yapan BUGÜN TV, önceden haber verilmeden, tamamen keyfi bir kararla haber kanalları sıralamasının en sonuna kaydırıldı. Böylece ilk kez, tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği halde, bir kanalın sıralamadaki yeri ile oynanmış oldu.   
22 Mayıs 2009'da resmen yayın hayatına başlayan BUGÜN TV, Digitürk'le yaptığı taşıma sözleşmesine göre platformda 33'üncü kanaldan yayına geçmişti. O gün bu gündür sözleşmeden kaynaklanan bütün koşulları eksiksiz yerine getiren BUGÜN TV'nin kanal sıralamasında arkalara atılacağı, bugün (17 Mart 2014) telefonla tebliğ edildi. 
Buna göre BUGÜN TV, 17 Mart Pazartesi gününü 18 Mart Salı gününe bağlayan gece yarısı, 33'üncü kanaldan 48'inci kanala kaydırılacak.
TMSF yani Devlet idaresindeki Digitürk'ün, seçimlere iki hafta kala, yakışıksız, siyasal müdahale sonucu gerçekleştiği aşikar bu tutumunun başka türlü yorumlanması mümkün görünmüyor. 
Son dönemde gerek RTÜK gerekse YSK tarafından üst üste uyarı ve program durdurma cezaları verilen BUGÜN TV, bu defa Digitürk üzerinden siyasal iktidarın yeni bir yaptırımıyla daha karşı karşıya kaldı.  
Hükümet, arzusuna uygun yayın yapmayan kanallara sözde bağımsız kurullar aracılığıyla ceza yağdırırken diğer taraftan Digitürk eliyle BUGÜN TV'yi adeta cezalandırarak medyaya siyasal baskının son örneğine imza atmış oldu. 
İktidarın, TMSF'de tuttuğu ve bir türlü ihaleye çıkarmadığı Türkiye'nin en büyük dijital yayın platformu Digitürk'ü kontrol altında tutarak tüm teamülleri çiğneyip yayın kuruluşları üzerinde keyfi ve siyasi tasarrufta bulunması, BUGÜN TV örneği ile tescillenirken, bırakın kanal kaydırmayı bazı kanalların platformdan çıkartılacağı konuşulmaya başlandı.