MedyaFaresi MedyaFaresi

Dev elektrik dağıtım şirketine el konuldu!

2010 yılında özelleştirilen ancak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketine el konuldu.

Eklenme: 02 Ağustos 2013 12:29 - Güncelleme: 08 Mart 2016 12:00

Böylece ilk kez bir dağıtım şirketine el konulmuş oldu.

Özelleştirilien 21 elektrik dağıtım bölgesi arasında yer alan Osmangazi Elektrik Dağıtım\'e el kondu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: "Özel sektör tarafından işletilen elektrik dağıtım şirketleri, ilgili tüm taraflara karşı üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirerek, tüketicilere daha nitelikli ve kaliteli hizmet vermesi esasına göre faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu hükümler aykırı davranışlar halinde, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ilepiyasa mekanizmasının işleyişinin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için ne tür tedbirler alınacağı 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve mevzuatımızla belirlenmiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun dün yapılan toplantısında alınan kararla Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş şirketlerinin 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 16. Maddesi’nin 4. fıkrası gereğince faaliyetlerini yerine getiremediği belirlenerek, yatırımlarımların devamlılığını sağlamak, tüketicilere nitelikli ve kesintisiz hizmet verilmesini sürekli kılmak gibi amaçlarla,tedbiren şirketlerin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyeleri görevden el çektirilmiş ve yerlerine yeni atamalar yapılmıştır."

EL KONAN İLK DAĞITIM ŞİRKETİ
Osmangazi Elektrik böylece el konan ilk elektrik dağıtım şirketi oldu. EPDK üçü TEDAŞ ikisi TETAŞ biri de dışarıdan olmak üzere altı üyeyi yönetim kuruluna atadı.

HAZİRAN 2010\'DA ÖZELLEŞTİ
Osmangazi Elektrik\'in yüzde 100 hissesi Haziran 2010’da 485 milyon lira bedelle ETİ Gümüş AŞ’ye (Yıldızlar SSS Holding) devredilmişti. Yetkililer, yaklaşık 1,3 milyon aboneye hizmet veren Osmangazi EDAŞ\'ın TETAŞ’a toplam 145 milyon lira borcu olduğuna dikkat çekiyorlar.

1.3 MİLYON ABONESİ VAR
Osmangazi Dağıtım Bölgesi; Afyon, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Uşak illerini kapsıyor. Şirketin abone sayısı 1,3 milyonun üzerinde.

NTVMSNBC