MedyaFaresi MedyaFaresi

Deniz Baykal Sabah'tan tazminat kazandı!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "O hisse senetlerini nereden buldun Deniz Bey" başlıklı haber nedeniyle "toplum önünde küçük düşürüldüğü" iddiasıyla Sabah Gazetesi ve muhabiri aleyhine açtığı manevi tazminat davasını kazandı..

Eklenme: 11 Temmuz 2006 08:30 - Güncelleme: 01 Mart 2016 06:50

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "O hisse senetlerini nereden buldun Deniz Bey" başlıklı haber nedeniyle "toplum önünde küçük düşürüldüğü" iddiasıyla Sabah Gazetesi ve muhabiri aleyhine açtığı manevi tazminat davasından, 10 bin YTL manevi tazminat kazandı.

 

Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Baykal'ın avukatı Seçil Özdikmenli katıldı.

Avukat Özdikmenli, Sabah Gazetesinde 15 Şubat 2006 tarihinde yayınlanan haberin, müvekkilini kötülemeye ve yanlış tanıtmaya yönelik olduğunu savunarak, davanın kabul edilmesini istedi.

Yargıç Ahmet Metin Tözün de davayı kısmen kabul ederek, haberdeki ifadeler nedeniyle Sabah Gazetesinin, Baykal'a 10 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Yargıç Tözün, haberi yapan muhabir Fatih Ertürk hakkında ise karar vermeye yer olmadığını kararlaştırdı.

DAVA KONUSU HABER

Sabah Gazetesi'nde 15 Şubat 2006 tarihinde "O senetleri nereden buldun Deniz Bey" başlığıyla yayınlanan haberde Baykal'ın 1991 yılında mal beyanında gösterdiği İş Bankası hisse senetlerini sonraki mal beyanlarında göstermediği öne sürülmüştü.

Baykal'ın avukatı da haberde "müvekkilinin herhangi bir korkusu varmışta bu nedenle hisse senetlerini yok etmiş gibi gösterildiğini ve bu yolla parti üyeleri ile toplum önünde kötülendiğini, küçük düşürüldüğünü" savunarak, gazete ve haberi yapan muhabir aleyhine 100 bin YTL manevi tazminat talebiyle dava açmıştı.