MedyaFaresi MedyaFaresi

Deniz Baykal, Cem Uzan'ın Fransa'ya iltica etmesine ne dedi?

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve yönetim kurulu üyeleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Baykal, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eklenme: 14 Ekim 2009 17:51 - Güncelleme: 19 Mart 2016 00:18

Cem Uzan'ın Fransa'ya iltica etmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Baykal, Fransa'ya bir işadamının iltica etmek durumunda kalmış olmasının üzüntü verici bir durum olduğunu dile getirdi.

'MAHKEME İKTİDARIN SOPASI DEĞİLDİR'

"Bu konunun daha tam aydınlığa kavuşmadığını da görüyorum" diyen Baykal, şöyle konuştu:
"Türkiye insan haklarının güvence altında olduğu, hukuk devleti kurallarının sağlam şekilde işletildiği, devletin hiç kimseyle bir kişisel hesaplaşma noktasına gelmediği, gelemediği, herkesin özgür ve güvenli şekilde yaşabildiği bir ülke olmalıdır. Bu konuda sorunların, sıkıntıların ortaya çıkması, yabancı ülkelerin Türkiye'de yaşanan olaylar karşısında böylesine kararlara yönelmesi, işbirlikleri yapmaları çok düşündürücüdür. Hukuk bir tehdit unsuru değildir. Mahkeme iktidarın sopası değildir. İnsanlar geleceklerinden emin olabilmelidir ve Türkiye'deki herkes kanunların gerektirdiği sonuçları bir vatandaş olarak yaşamayı içine sindirmelidir. Bu memleketin kanunları hem doğru uygulanmalı, hem de herkes kanunların uygulanmasına saygı göstermelidir. Ne kanunlar belli insanlar için özel savaş açmanın bir aracı haline gelmemelidir. Kimse sindirilmeye çalışılmamalıdır, kimse yıldırılmaya çalışılmamalıdır. Ve kimsede kanundan kaçmamalıdır. Bizim anlayışımız bu."