MedyaFaresi MedyaFaresi

Demirtaş'tan KCK'ya: Silahlar kesinlikle gündemden çıkmalı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK'ya çağrıda bulunarak, "(Demokratik siyasete) 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır" dedi.

Eklenme: 26 Haziran 2015 17:59 - Güncelleme: 14 Şubat 2016 13:52

 KCK yönetimine Kürt sorununun çözümü için katkıda bulunmak istiyorlarsa demokratik siyasete destek vermeleri konusunda çağrıda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokratik siyasetin güçlenmesine destek vermeleri lazım. 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye 'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır" dedi. 

Bugün TV televizyonunda canlı yayınlanan programda gazeteciler Nazlı Ilıcak ve Hayko Bağdat'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

"KCK yönetimi, KCK iradesi Kürt sorununun çözümü konusunda katkı sunmak istiyorsa -ki açıklamaları ve beyanları böyle ve biz bunun samimiyetine de inanıyoruz... Bu durumda demokratik siyasetin güçlenmesine destek vermeleri lazım. Vesayet altına almak değil, güçlenmesini engellemek değil, güçlenmesine destek vermeleri lazım. 2,5-3 yıl boyunca hep destek verdiler. Ben daha fazla güç vermeleri, destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Yani silahlar Türkiye'de kesinlikle gündemden çıkmalıdır. Türkiye'de artık silahların patlamayacağı kalıcı bir barışa ulaşmamız gerekir. KCK yönetimi de buna destek vermelidir. Yüzde 13 oy almış bir HDP'nin önü açıktır. KCK yöneticileri akıllı insanlardır. HDP'yi zayıflatacak her adımın Türkiye'deki çözümü ve demokrasiyi zayıflatacağını görürler, bilirler."