MedyaFaresi MedyaFaresi

Demirtaş Taraf'ı yerden yere vurdu! Neşe Düzel ile şok atışma!

MEDYAFARESİ DETAY- Neşe Düzel'in Taraf gazetesi için BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı röportajda, karşılıklı atışma yaşandığı ortaya çıktı.

Eklenme: 10 Nisan 2012 12:25 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 02:10

NEŞE DÜZEL RÖPORTAJIN SONUNDA, DEMİRTAŞ’TAN SON SÖZLERİNİ ÖĞRENMEK İSTİYOR... DEMİRTAŞ İLE NEŞE DÜZEL ARASINDA AYNEN ŞU DİYALOG YAŞANIYOR...

DEMİRTAŞ: Şunu söylemek isterim. Bizim BDP ve BDP’li Kürtler olarak Taraf’a da eleştirilerimiz var. Taraf gazetesi, sürekli olarak “BDP, AKP’yi desteklesin” pozisyonu aldı. BDP, AKP’yi desteklemediğinde de, BDP’nin üzerine çok haksız bir biçimde geldi.

NEŞE DÜZEL: Taraf’a çok haksızlık etmiyor musunuz? AKP desteklensin denklemi içinde hiçbir zaman olmadı Taraf.

DEMİRTAŞ: Anayasa referandumu sürecinde hep bunu yaşadık biz. Sokağa çıkın, BDP’li Kürtlere rastgele sorun. BDP’li Kürtlerin hepsinde Taraf’la ilgili böyle bir algı var.

NEŞE DÜZEL: Ben de referandumda sizin niye “evet”i desteklemediğinizi hâlâ anlamış değilim. Çünkü referandumda evet oyunu desteklemek, demokratikleşmeyi, sivilleşmeyi desteklemekti. AKP’yi desteklemek değildi ki... Bugün bakın, siz de Evren’in davasına müdahil oluyorsunuz.

DEMİRTAŞ: Ben, “Taraf gazetesi bizi desteklesin” demiyorum. Ancak özellikle köşe yazılarında ve haber formülasyonlarında bizimle ilgili çok büyük haksızlıklar yapıldı. Oysa Kürtlerin Taraf’tan beklentileri hakikaten fazlaydı. İşte bu beklenti çok düştü. Taraf, bizim Kürtler nezdinde misyonunu yitirdi.

NEŞE DÜZEL: Taraf asla AKP’yi destekleme denklemi içinde olmadı. Taraf’ın politikasını oluşturan Ahmet Altan, “AKP’yi destekleyin” diye tek bir cümle, yazı yazmadı. Aksine seçimlerde, AKP’ye oy vermeyeceğini köşesinde açıkladı.

DEMİRTAŞ: Gene de siz gidin, Diyarbakır’da sokakta bir anket yapın. Bizim partimizde ve halkta böyle bir algı var. Partimizin herhangi bir yetkilisine “bu haber doğru mu, yanlış mı” diye sorulmadan bizimle ilgili doğru olmayan o kadar çok haberler yapıldı ve köşe yazıları yazıldı ki Taraf’ta... Bize çok büyük haksızlıklar yapıldı Taraf’ta!..