MedyaFaresi MedyaFaresi

Değeri milyonlarla ölçülüyor! Kaliforniyum nedir?

Maddi değeri milyonlar eden ve kimyasal olan metalik element kaliforniyum bugün Türkiye'nin gündemine oturdu. Kaliforniyum elementi nedir? İşte 68 yıl önce üretilen kaliforniyum elementi hakkında merak edilenler...

Eklenme: 19 Mart 2018 15:47 - Güncelleme: 19 Mart 2018 15:49

Kritik alanlarda kullanılması ve yüksek maddi değeriyle sık sık gündeme gelen kaliforniyum nedir? İlk kez Şubat 1950’de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretilen kaliforniyum hakkında detaylar şu şekilde;

KALİFORNİYUM NEDİR?

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. Yüksek atom ağırlığına sahip elementler içinde, aynştaynyumun ardından çıplak gözle görülebilecek miktarı üretilebilen ikinci elementtir. Element, keşfedildiği Kaliforniya Üniversitesi ve Kaliforniya eyaletinin onuruna bu şekilde isimlendirildi.

ABD VE RUSYA’DA ÜRETİLİYOR

Kaliforniyum normal basınç altında biri 900 °C’nin üstünde ve diğeri 900 °C’nin altında olmak üzere iki farklı kristal yapıda bulunur.

Yüksek basınçta üçüncü bir kristal yapı söz konusudur. Kaliforniyum oda sıcaklığında hava ile temas ederse yavaşça matlaşır.

Bilinen yirmi izotop içinde kaliforniyum-251 898 yıllık yarı ömrü ile elementin en kararlı izotopudur. Bu kısa yarı ömür elementin yerkabuğunda bulunmadığı anlamını da taşır.

Yarı ömrü 2,64 yıl olan kaliforniyum-252 en yaygın olarak kullanılan izotoptur ve ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda ve Rusya’da da Atom Reaktörleri Araştırma Enstitüsü’nde üretilmektedir.

İNSAN VÜCUDUNA İNANILMAZ ETKİLERİ VAR

Kaliforniyum pratik uygulaması olan birkaç uranyum ötesi elementten biridir.

Bu uygulamaların çoğunda belli başlı kaliforniyum izotoplarının nötron yayma özelliğinden faydalanılır.

Örneğin nükleer reaktörlerin başlatılmasında kaliforniyum kullanılabilir.

Ayrıca nötron saçılması ve nötron spektroskopisiyle madde araştırmalarında da nötron kaynağı olarak kullanılır.

Bunların dışında kaliforniyum daha yüksek atom ağırlığına sahip elementlerin sentezinde de kullanılır: ununoktiyum (118. element) kaliforniyum-249 atomunun kalsiyum-48 iyonları ile bombardıman edilmesiyle sentezlendi.

Kaliforniyumun kullanımı esnasında radyolojik endişeler de dikkate alınmalıdır.

Ayrıca elementin iskelet dokudaki biyoakümülasyonu kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu bozar.

(Sözcü)

Etiketler : Kaliforniyum