MedyaFaresi MedyaFaresi

DBP Eş Genel Başkanı Aydeniz: Eş Genel Başkan olduğum için HDP’den istifa ettim, teknik bir istifa

Medyafaresi.com Özel Haber - 30 Kasım tarihinde yapılan 5’inci Olağan Kongresi’nde Eş Genel Başkanlığa seçilen Aydeniz’in katılımı ile DBP TBMM’deki 10. parti oldu.

Eklenme: 21 Aralık 2019 15:39 - Güncelleme: 21 Aralık 2019 15:55

Hülya Karabağlı - (Medyafaresi.com Özel Haber)

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)’nin 30 Kasım 2019 tarihinde yapılan 5. Olağan Kongresi’nde Eş Genel Başkanlığı’na seçilen Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, HDP’den istifasının Eş Genel başkan olmasından kaynaklandığını ve tamamen teknik bir istifa olduğunu söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi ( DBP)’nin HDP’nin bileşenlerinden olduğuna dikkat çeken Salihe Aydeniz, “ HDP fikriyatına ya da HDP’ye karşı yapılmış bir şey değil.  30 Kasım’da yapılan kongresinde eş genel başkan seçildim “ dedi.  

Aydeniz, DBP’nin şimdilik Meclis’te grup oluşturma gibi bir düşüncesinin olmadığını belirtti.  

Eş Genel Başkanlığa seçilen Aydeniz’in katılımı ile DBP TBMM’deki 10. parti oldu.

TBMM’de  DBP sandalye tablosunu değiştirdi.

Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra, Saadet Partili 2, Türkiye İşçi Partili 2, Demokrat Partili 1 ve Büyük Birlik Partili 1 milletvekili bulunuyor.

Aydeniz’in de DBP’yi Meclis’te temsil etmesinin ardından Meclis çatısı altındaki siyasi parti sayısı 10’a çıkarken 4 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

Hülya Karabağlı - (Medyafaresi.com Özel Haber)