MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu'ndan Sözcü'ye: En adi ırkçılık...

Konya'da konuşan Başbakan Davutoğlu, Sözcü gazetesinin 'Yerli ve milli diyene bak' manşetine çok sert tepki gösterdi.

Eklenme: 23 Eylül 2015 21:57 - Güncelleme: 15 Mart 2016 06:14

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından önemli başlıklar;
 
-Puslu havalarda saldırıya geçen çakallar gibi bir grup ülkemize saldırdı. Kardeşi kardeşe düşürmek isteyenlere dersini verdik, vermeye devam edeceğiz. Huzur ve demokrasi operasyonunda ne kadar kararlı olduğumuzu herkes gördü.
 
-Türkiye'de silahlar bırakılana, güvenlik güçleri dışında silahlı unsur kalmayana kadar mücadelemiz devam edecek.
 
-Silahların karşısındaki en büyük gönüllerin birlikteliğidir. Bütün bu patlayıcıların, mermilerin karşısındaki en büyük kuvvet, gönüllerimizdeki muhabbet duygusudur.
 
 
SÖZCÜ'YE SERT TEPKİ
-Bugün adını anmaktan burada imtina edeceğim ama çok satan bir gazete ve her zaman yalanıyla maruf olan bir gazete bir manşetle yayınlandı. Cumhurbaşkanımızın zikrettiği söz üzerine 'Yerli ve milli 550 vekili Meclis'e gönderin' çağrısını bir gazete bazı bakanlarımızı da manşetine alarak ve onların Kürt olduğunu ifade ederek bunlar mı milli diye sordu. Sizin gibi olmaktansa o kardeşlerimiz gibi bu ülkeye hizmet etmek en büyük onurdur. Yıllardır bu arkadaşlarımızın nasıl çalıştığına şahidim. Şimdi onları milli olmamak bir suçlu gibi manşetlere taşımak en adi ırkçılıktır.

Aynı gazete Ermeni milletvekili adayımız için de aynı soruyu soruyor. Milli olmak, kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup, olmamakla olur. Rumeli'nin bütün evlatları sizden daha millidir, sizden daha çok vatana sadıktır.
 
'BİSMİLLAH' TEPKİSİ
 
"Haydi Bismillah"tan rahatsız olanlar var. Bir CHP vekili bizim şarkımızdan rahatsız olmuş ve YSK'ya başvurmuş. Ne yazıkki bu karar bugün çıktı. "Bismillah" demeden biz bir adım atar mıyız? Sanki bir şarkıda "Bismillah" kelimesi geçti diye o şarkı yasaklanıyorsa, bu bizim gönlümüzdeki "Bismillah"ı söylemeye engel olur mu? İşte söylüyorum "Haydi Bismillah".