MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu'ndan Hassa Kaymakamı'na soruşturma talimatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hassa Kaymakamı hakkında soruşturma talimatı verdiğini açıkladı.

Eklenme: 16 Eylül 2015 21:22 - Güncelleme: 16 Mart 2016 00:52

Şehit haberi böyle mi verilir!

Hakkari’de Terör örgütü PKK ’nın yola döşediği bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit düşen 29 yaşındaki polis memuru Mehmet Tuhal’ın ailesine şehit olduğu haberinin kameralar önünde verilmesi büyük tepki çekmişti.

Evladının şehit olduğundan o ana kadar haberi olmayan anne Feride Tuhal büyük şok yaşamış ve çok sayıda basın mensubunun bulunduğu evde gözyaşlarına boğulmuştu. Görüntülerin basına yansıması sonrasında olay büyük tepki yaratmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da soruldu NTV canlı yayınında Kaymakam Mustafa Pala hakkında soruşturma açılması talimatı verdiğini söyledi. Davutoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Şehit haberi verilmesi olabilecek en ağır sorumluluklardan birisi. Dünyada üç tur atsın desinler ama şehit cenazesinde yaralı annenin elinin öpülmesi zor bir görev diye. Bütün kamu görevlilerin bu zor görevi, en mahrem ketum şekilde vermeleri sonra da talimatlarını almaları lazım. Kaymakam ve vali haber vere bir postacı değildir. Oraya gidip acıyı paylaşmak sonra da emriniz nedir diye sormakla yükümlüdür. Bunu kabul etmek mümkün değil. soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim. Burada gösterilen tutumun izahı mümkün değil. bu bakımdan gerekli her türlü idari işlem yapılacak. Bunu mazur görmemiz söz konusu değil. kaymakamlar ve valiler orada şehit ailelerimizin yüreklerini dindirmek için oradalar, canlı yayın yada kayda almak için değil.

Vali, kaymakam, bakan kim olursa olsun ben de dahil. Herhangi bir şehit haberinin bu şekilde verilmesi konusunda her türlü soruya açık olmam lazım. Ama bu haber üzerinden sürekli bunun oradaki aileleri, tekrar tekrar bu acıları yaşatacak şekidle sürekli dolaşması da doğru değil. gerekli hukuki idari her türlü işlem yapılacak. Allah’tan rahmet diliyorum."