MedyaFaresi MedyaFaresi

Abdulkadir Selvi: Davutoğlu ve arkadaşları Babacan'dan önce yeni partiyi kurmayı hedefliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP'den kesin ihracı istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı’ya tebligatların ulaştığını ve bu dört isim dün (10 Eylül) bir araya gelerek bir değerlendirme yaptıklarını yazdı.

Eklenme: 11 Eylül 2019 09:02 - Güncelleme: 11 Eylül 2019 09:08

Selvi yazısında bu isimlerin bugün de (11 Eylül) Davutoğlu’yla bir araya gelip yol haritasını belirleyeceklerini yazdı. Selvi ayrıca Davutoğlu ve ekibinin bütün enerjilerini yeni partiye verip Ali Babacan’dan önce tabelayı asmayı hedeflediklerini belirtti.

Selvi'ye göre ihraç tebligatlarının ulaşmasının ardından Davutoğlu ve ekibi birkaç seçenek üzerinde duruyor: 

"'Hem yazılı hem sözlü savunma yapalım', 'Manifesto ya da dörtlü takrir gibi bir metin hazırlayalım', 'Davutoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna açıklama yapsın' görüşleri arasından bugün birini tercih edecekler."

"İhraç süreci 1 hafta kalmadan tamamlanacak"

İhraç talebiyle disipline sevk kararının alınmasına neden olan açıklamaların, basın yoluyla yapıldığı için AKP tüzüğünün 119. maddesine göre 1 hafta içinde savunmaların yapılıp kararın açıklanması gerektiğine dikkat çeken Selvi "Ancak görünen o ki Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç süreci 1 hafta kalmadan tamamlanacak" dedi. Selvi bu durumda Davutoğlu ve arkadaşlarının ne yapacağına dair şunları yazdı:

"Bütün enerjilerini yeni partiye verip Ali Babacan’dan önce tabelayı asmayı hedefliyorlar. Ali Babacan, 2020’ye kalmadan parti kuracaklarını deklare etti. Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin aralık ayında, Davutoğlu’nun partisinin ise kasım ayında kurulacağı söyleniyor."

Yazının tamamı için tıklayın