MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu, ekibiyle Saadet Partisi'ne mi katılıyor?

AK Parti'de Davutoğlu ve ihracı istenen vekillerin Saadet Partisi'ne katılacakları iddia edilmişti. Davutoğlu cephesinden bu iddiayla ilgili açıklama geldi.

Eklenme: 04 Eylül 2019 11:21 - Güncelleme: 04 Eylül 2019 11:23

Davutoğlu ve birlikte hareket eden 3 eski milletvekili hakkında başlatılan ihraç süreci Ankara'da siyaseti hareketlendirdi. AK Parti'de ihraca gerekçe olarak Davutoğlu'nun son açıklamalarının 'partinin tüzel kişiliğini hedef aldığı' iddiası gösteriliyor. İhracı istenen isimlerden Özdağ, Davutoğlu'yla İstanbul'da bir toplantı yapacaklarını belirterek, Saadet Partisi iddiasını yalanladı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, ihraç talebiyle disipline sevk edilen siyasetçilerden Selçuk Özdağ, bundan sonra izleyecekleri yol haritasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncelikle hangi gerekçelerle bu kararı aldıklarını görmek istiyoruz

Özdağ, "Şu an bekliyoruz. Bizi hangi suç isnatlarıyla disipline vermişler onu görmek istiyoruz. Biz Türkiye daha iyi olsun daha özgür olsun daha zengin olsun diye pozitif eleştiri yaptık. Özeleştiri yapmalarını beklerdik. Ama öyle olmadı. Öncelikle hangi gerekçelerle bu kararı aldıklarını görmek istiyoruz. Bakalım Yüce Divan’lık suçlarımız var mıymış! Sayın Davutoğlu ile de İstanbul’da bir toplantı yapacağız. Arkadaşlarımızla değerlendirmelerin ardından suç isnatlarını da gördükten sonra kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

Davutoğlu ve ekibi istifa eder mi?

Özdağ, ihraç kararı üzerine “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Biz hiçbir zaman istifayı düşünmedik” yanıtını verdi. Özdağ şöyle devam etti: "Biz AK Parti bir gün fabrika ayarlarına döner diye düşündük. Mücadelemiz parti içi mücadeleydi. Mücadeleyi sürdüreceğiz. Bundan sonra söz de karar da AK Parti üyelerinin, AK Parti’ye gönül verenlerin, milletimizin. Onlar karar verecek. Biz yine aynı şekilde demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları mücadelesini sürdüreceğiz."

Sorun çözen parti çözülmeye başladı görünüyor

AK Parti’nin ‘vesayetçi yapılarla mücadele eden, sorun çözen bir partiyken 2013 yılından bu yana sorunların kendisini çözdüğü bir parti haline dönüştüğünü’ söyleyen Özdağ, “Bugün de artık çözülmeye başladı gibi görünüyor” dedi.Özdağ, ihraç kararı çıkması durumunda Saadet Partisi’ne katılabilecekleri iddiasıyla ilgili ise “Böyle bir şey söz konusu değil. Saadet Partisi’nin misyonuna, çizgisine, mücadelesine saygı duyuyoruz ama bu hiç konuşulmadı, gündeme gelmedi, gönlümüzden de geçmedi” diye konuştu.