MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu bugün seçime girse.. İlk anket

Metropoll'ün, Davutoğlu'nun ismi açıklandığı dönemde yaptığı araştırma, hem genel başkanlık hem de başbakanlık konusunda tabandan tam destek aldığını ortaya koydu. Araştırmada dikkat çeken sonuçlardan biri ise MHP ve Saadet'e oy verenlerden de destek gelmesi.

Eklenme: 01 Eylül 2014 09:46 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 02:06

 Recep Tayyip Erdoğan 'ın, 10 Ağustos'ta 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından, Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK Parti'nin siyasi performansı merak konusu. MetroPoll Araştırma Şirketi tarafından, Erdoğan tarafından AK Parti Genel Başkanlığı için adı açıklandığı günlerde yapılan bir kamuoyu araştırması, Davutoğlu'na AK Parti tabanından büyük destek geldiğini ortaya koydu.

Metropoll'ün, 21 Ağustos günü, Erdoğan tarafından adının açıklanmasından sonra 28 ilde 2453 kişiyi kapsayan bir araştırma yapıldı. Araştırma ile, Ahmet Davutoğlu'na desteğin hem AK Parti tabanında hem de son seçimlerde diğer partilere oy verenler arasında ne düzeyde olduğu ölçüldü. Araştırmanın dikkat çeken sonuçları şöyle:

MHP VE SAADET'TEN DE DESTEK VAR

* Araştırmaya katılanlara AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan'ın Ahmet Davutoğlu olmasını onaylayıp onaylamadıkları soruldu. Buna göre yüzde 45,5'i Davutoğlu'na destek sunarken, yüzde 43,3'lük bir kesim ise karşı olduğunu beyan etti. Yüzde 11,3'lük kesim ise ya yanıt vermedi ya da kararsız kaldı. Bu sonuçlar Davutoğlu'nun ilk etapta oldukça önemli bir desteği aldığını gösteriyor.

* Aynı soru bu kez hem AK Parti'ye hem de diğer partilere oy verenlere soruldu. Buna göre, AK Parti'ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 83,9'u Davutoğlu'na destek verirken, sadece yüzde 9,6'lık bir kesim karşı çıktı. Yani AK Parti tabanı, Davutoğlu ismine yine büyük destek veriyor.

* Diğer partilere oy verenler içinde ise ilginç sonuçlar var. Örneğin; MHP'ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 22,8'i Davutoğlu'na destek verdi. BDP'de bu oran yüzde 17 iken, Saadet Partisi tabanının yüzde 36,8'i de Davutoğlu'na sıcak baktığını beyan etti. CHP'ye oy verenler arasındaki desteği ise yüzde 8,1 oldu.

* Araştırmada sorulan "Davutoğlu'nun genel başkanlığındaki AK Parti'ye oy verir misiniz?" sorusunun sonuçları da yine ilginç. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 40,7'si oy vereceğini söylerken, oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47,2 oldu. Buna karşın geçen seçim AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 83,4'ü yine oy vereceğini belirtirken bu oran MHP'de 9,8, BDP'de yüzde 14,1, Saadet Partisi'nde yüzde 27,8.