MedyaFaresi MedyaFaresi

Davutoğlu: Afyon'un mutfağının ızdırabını ben çektim

Afyon'da AK Parti 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın yapıldığı otelin bahçesinde görev yapan gazetecileri ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, ilginç bir anısını paylaştı.

Eklenme: 11 Ocak 2016 11:19 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 10:48

Eşi Sare Davutoğlu'nun Afyonlu olduğunu söyleyen Başbakan, "Afyon'un mutfağının ızdırabını ben çektim. Niye biliyor musunuz? Evlendikten sonra adet gereği el öpmeye geliniyor. Geldik fakat kaç gün kaldıysak, her evde bir akşam kaldık. Burada adet el öpmeye gelen damada, 20'ye yakın çeşit yemek çıkarılıyor ve hepsini yiyeceksiniz. Bu damadın göreceği ilk sınav. Tam yemeğin bir yarısında birden bir darbe hissettim, sofrada oturuluyor güya yemeğin devamı için bir de sırta vuruyorlar" diye anlattı.
 

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün AK Parti 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın yapıldığı otelin bahçesinde kurulan basın çadırını, eşi Sare Davutoğlu ile Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ziyaret etti. Davutoğlu çifti, ziyarette, gazetecilerle sohbet etti. Başbakan Davutoğlu, soruları hep gazetecilerin sorduğunu, bu sefer soruları kendisinin sormak istediğini belirterek, basın mensuplarına ilk olarak "Afyon’u nasıl buldunuz" şeklinde soru yöneltti. Davutoğlu'nun sorusuna, "Soğuk" diye yanıt verilmesi, gülüşmelere neden oldu. 

'TAM YEMEĞİN YARISINDA...'

Basın mensuplarına, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Afyon kaymağı, sucuğu ve lokumu hediye edilmesini isteyen Davutoğlu, “Buranın kaymağı özeldir. Lokum iyidir de kaymak özeldir” dedi. Gazetecinin, "Siz hangisini daha çok seviyorsunuz, kaymağı mı lokumu mu" sorusuna Davutoğlu, "Kaymağı" yanıtını verdi. Sare Davutoğlu da Afyonkarahisar mutfağıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Bunun üzerine, Başbakan Davutoğlu, "Afyon'un mutfağının ızdırabını ben çektim. Niye biliyor musunuz? Evlendikten sonra adet gereği el öpmeye geliniyor. Geldik fakat kaç gün kaldıysak, her evde bir akşam kaldık. Burada adet el öpmeye gelen damada, 20'ye yakın çeşit yemek çıkarılıyor ve hepsini yiyeceksiniz. Bu damadın göreceği ilk sınav. Tam yemeğin bir yarısında birden bir darbe hissettim, sofrada oturuluyor güya yemeğin devamı için bir de sırta vuruyorlar" şeklinde konuştu.

'BEN ÖĞRETTİM DE BİRAZCIK'

Afyon mutfağının son derece lezzetli olduğunu, Sare Davutoğlu'nun da iyi yemek yaptığını anlatan Davutoğlu’nun, "Sare Hanım, Afyon yemeklerinden daha iyisini Konya yemeklerini yapar. Ben öğrettim de birazcık” şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu. Gazetecinin, damat olarak geldiği Afyon'da kendisine tuzlu kahve de ikram edilip edilmediğinin sorması üzerine, Sare Davutoğlu “Onu yapmadık” ifadesini kullandı. Başbakan Davutoğlu da aynı soruya, “Bizim hayatımızda yemekteki tuz dışında hiç tuzlu iş olmadı. Hamdolsun” şeklinde yanıt verdi.

'BEN SORACAKTIM, SİZ SORMAYA BAŞLADINIZ YİNE'

Gazetecilerin soruları üzerine, "Ben soracaktım soruları, siz sormaya başladınız yine” diyen Davutoğlu, kendisine en sevdiği Afyonkarahisar türküsünün sorulması üzerine, "Karahisar Kalesi" türküsünün en çok sevdiği türkülerden olduğunu ifade etti. Gazetecilik mesleğiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Başbakan Davutoğlu, "Heyecanlı, adrenalini yüksek mesleğiniz var. Yıllardır tanıdığım gazeteci var, hiç yaşlanmıyorsunuz. Sürekli hareket halindesiniz" diye konuştu.

Gazetecilere, AK Parti 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı ile ilgili iyi haber yakalayıp yakalamadıklarını da soran Davutoğlu, "Hayır alamadık" yanıtını alması üzerine, "Çünkü uyarmıştık" dedi. Bir gazetecinin, "Keşke biz de içeri girebilseydik" şeklindeki sözü üzerine de Davutoğlu, gelecek yıllarda basınla istişare bölümü oluşturabileceklerini, bu bölüme gazetecileri alabileceklerini ifade etti.