MedyaFaresi MedyaFaresi

Davayı kazanan vali sadece 1 gün makamında oturdu

İçişleri Bakanlığı'nın geçen Şubat ayındaki kararnamesi ile merkeze alınan Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından makamına döndü. Bir gün süreyle makamında kalan Akpınar, yarın Ankara'ya döneceğini belirterek, "Haklı olduğumu...

Eklenme: 10 Aralık 2014 19:57 - Güncelleme: 09 Aralık 2015 09:00

Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, geçen Şubat ayında merkeze alındı. Akpınar, haksız yere merkeze alındığını belirterek Danıştay'a başvurdu. Danıştay, Akpınar'ı haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Halil İbrahim Akpınar karar üzerine bugün Bilecik'e gelerek Valilik koltuğuna oturdu. Valiliğe gelişinde yardımcıları ve daire müdürleri tarafından karşılanan Akpınar daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Haklılığını ispatlamak için Danıştay'a başvurduğunu anlatan Akpınar, bir gün için Bilecik'e gelip makamına oturduğunu söyledi. Akpınar yarın Ankara'ya döneceğini ve halen görevdeki Vali Ahmet Hamdi Nayir'in de vekaleten Bilecik Valiliği görevini sürdüreceğini belirterek şöyle dedi:

"Şubat ayında çıkan kararname ile merkez valisi olarak görevlendirilmiştim. Yasal hakkımı kullanarak Danıştay'a dava açmıştım. Maksadım uygun olarak değerlendirilmeyen bu karara hukuki yönden değerlendirilmesiydi. Malum olduğu üzere o zamanlarda yasada yapılan değişiklikle idari mahkemelerin yargının verdiği kararla iki yıl içerisinde uygulanabileceğine dair değişiklik getirilmişti. Dolayısıyla ben dava açarken böyle bir ortam olması hasebi ile sadece haklı olduğumu belirtip bunu tarihe not düşmek amacıyla böyle bir dava açtım. Yoksa başlangıçtan beri Bilecik Valiliğine tekrar galip de burada valilik yapmak gibi bir amacım yoktu. Yargı da yaptığı değerlendirme sonucu bir ara karar niteliğinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. İçişleri Bakanlığımız da yargı kararını uygulayarak beni tekrar Bilecik'e gönderdi. Ben kendi irademle Bilecik'ten ayrılacağım. Kadrom Bilecik'te olacak ama Ankara'da bir komisyon başkanlığında 3 ay süreyle görevlendirildim. Ben yargı kararı ile valilik yapılamayacağını bilincinde olan bir insanım. Sadece haklılığımı tescil ettirmek amacıyla böyle bir yola girmiştim. Bunda da amacıma eriştiğimi düşünüyorum. Bugün arkadaşların çayını içtim yarın da nasip olursa tekrar ayrılacağım."
 
Vali Halil İbrahim Akpınar'ın yarın kentten ayrılmasıyla mevcut Vali Ahmet Hamdi Nayir'in vekaleten Bilecik Valiliği görevini sürdüreceği öğrenildi.