MedyaFaresi MedyaFaresi

Damadına verdiğin Sabah-ATV'yi değil, Anayasa'yı soracağım!

CHP Lideri Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuşuyor. Sert söylemlerde bulunan Baykal, Erdoğan'a yüklenmeye devam etti

Eklenme: 06 Nisan 2010 14:34 - Güncelleme: 05 Mart 2016 07:50

İşte konuşmasından satır başları:

- Umarım bu gidişin sonu hayır olur. Hayırlı bir noktaya Türkiye'yi taşırız. Hiçbir zaman bu kadar ağır bir yargı kriziyle meşgul olmamıştık. Bu gidişe herklesin dur demesi gerekir.

- Anayasa değişikliği grup kararıyla, parti kararıyla, bakanlar kurulu tasarısıyla ortaya konulabilecek bir durum değil. Anayasa değişikliği milletvekillerinin bağımsız olarak hareket ettiklerinde ciddiye alınabilecek bir konu. Meclis Başkanı'nın imzası var. Meclis Başkanı'nın oy yetkisi yok. Meclis Başkanı "Benim haberim yok" diyor. Birileri başkalarının yerine karar veriyor.

HASTA OLAN BAŞBAKAN

Bu bir yanlıştı. Onlar da kabul ettiler. Öbür yanlışlar da ortaya çıkacak. Şimdiden yapmayın bunları diyoruz. "Velev ki o kadar milletvekilimiz var" deniyor. Bunlar yanlış sözler. Ciddiyetsiz sözler.

İşte imzalarını geri çektiler. Başbakan yine tepeden konuşmaya devam ediyor. "muhalefetin hastalığı vardı onun için çektik dedi. Muhalefetin hastalığı yok Sayın Başbakan hasta olan sensin.

Sadece gazla giderim frene gerek yok derseniz hangi tehlikelerle karşı karşıya kalırsınız. Şimdi, Türkiye'de o yapılmak isteniyor. O arabanın başına gelecek felaket Türkiye'nin ve toplumun başına gelir. İtalya'da Berlusconi'ye dur diyor ama bizde kimse bana dur diyemez diyor. Sen kimsin Allah aşkına.

Allah, Peygamber'in bile hesap vereceğini getirmiş sen mi hesap vermeyeceksin. Dürüst olun açık olun, millete güvenin. Ne kendilerin güveniyorlar,  ne millete güveniyorlar.

"KENDİNE GÜVENİYORSAN ÇIK KARŞIMA"

Başbakan'a dedim ki gelin televizyonda karşılıklı çıkalım düşüncelerimizi anlatalım millet de dinlesin. Bu olmadan demokrasi işlemez. Özgürlük budur. Soru sorma tartışma özgürlüğüdür.

Başbakan'a en demokratik öneriyi yaptık. Başbakan diyor ki "ben lisede yapardım. Zevkimi aldım artık." Sayın başbakan senin zevkin için değil millet için yapıyoruz bunu. Kendine güveniyorsan çık milletin karşısına. Bak ben kendime güveniyorum ve çık karşıma diyorum.

Başbakan diyor ki ben sizi hap yaptım. Hap gibi alın bu anayasa değişikliğini. Meclise kabul ettiremedin. Millet kabul edecek peki milletin tek tek oylama hakkı yok mu? Millete hap gibi onaylayın diyorsun bu hapın içinde zehirli maddeler var. O hapı içerse milletin başına çok tehlikeli şeyler gelir.

CUMHURBAŞKANI'NA ÇAĞRI

Ben sayın Cumhurbaşkanı'na milletin önünde tarihi bir öneri yapmak istiyorum.

Anayasamız cumhurbaşkanının önüne gelen değişikliklerin paket halinde olsa da son oylamada hepsi yeter sayıya ulaşsa da onlarına arasında bu maddeleri ayırarak halk oyuna sunma imkanı getirmiştir.

Yani sayın Cumhurbaşkanı pekala diyebilir ki "Eğer son oylamada hepsi 3/2 oy almışsa da ben bu 3 maddeyi ben milletin oyuna sunmak zorundayım. Bu çok köklü bir değişikliktir.Böyle bir yetkimin olduğunu görüyorum. Bu yetki doğrultusunda ben de 3 maddeyi halk oyuna sunarım."

TEKLİFE DESTEK ŞARTI

Bunu yaparsa bu konunun hem Türkiye'de kutuplaşma yapmasının öününe geçer. Hem de cumhurbaşkanlığından milletimizin beklediği davranışı çok sorumlu bir şekilde sergilemiş olur.

O üç maddeyi ayırıp referanduma sunacağını açıkça ilan ederse Türkiye'de bu gerginliği ortadan kaldırma bakımından tarihi bir iş yapmış oluruz. Eğer cumhurbaşkanı bunu yaparsa biz de CHP olarak uzlaşma yaklaşımını sergilemiş oluruz.

Bunun yapılmaması halinde Meclis'te 24 maddenin referanduma gerek kalmadan gerçekleşme şansı ortadan kalkacaktır.