MedyaFaresi MedyaFaresi

Cüneyt Zapsu Vodafone'a Telsim için yardım etti mi? Bu iddialar Ankara'yı karıştırır!

Başbakan Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyt Zapsu zor durumda. İstanbul Milletvekili Emin Şirin Zapsu'ya gelen ingilizce bir mektubu ve perde arkasını gündeme getirdi!

Eklenme: 28 Temmuz 2006 00:17 - Güncelleme: 24 Mart 2016 05:04
İstanbul bağımsız milletvekili Emin Şirin, Telsim'in Vodafone'a satışı öncesinde Cüneyt Zapsu'nun Vodafone yetkilileriyle yaptığı görüşmeyi ve yazışmayı içeren iddiaları Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'e, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e ve Cüneyd Zapsu'ya sordu.

Emin Şirin'in iddiasına göre, Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu, Telsim'in satışı öncesinde Vodafone CEO'su Sir Julian Horn-Smith ve Justin Hodges ile 18 Kasım 2004 tarihinde biraraya gelerek bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından Hodges, Zapsu'ya hitaben Vodafone antetli bir kağıda İngilizce olarak bu görüşmenin içeriği ve isteklerini içeren bir mektup kaleme alarak, şirketin İngiltere'deki merkezinden AKP Genel Başkanlığı faksına yolladı. Zapsu ise Vodafone'un bu mektubunu 30 Kasım 2004 tarihinde, kendi el yazısıyla paraflayarak, bilgisi için TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e, yine AKP Genel Başkanlığı'ndan TMSF Genel Başkanlığı faksına yolladı. Şirin'in iddiasına göre, geçen yıl şubat ayında TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e, AKP Genel Merkezi'nden Cüneyd Zapsu imzalı iki sayfalık gönderilen faks mesajı ise şöyle:

"Geçen hafta İngiltere seyahatim esnasında benim ile görüşen Vodafone yetkilileri Telsim'i satın almak için çok istekliler. Vodafone şirket ve marka olarak bilinilirliği çok önemli ve kıymetli bir şirkettir. Türkiye'de yatırım yapmaları bu anlamda çok önem arz edecektir. Kendilerine Telsim'in satışı için gerekli kolaylık ve desteği göstereceğinize eminim. Telsim, Motorola ve Nokia borç ilişkileri için de faydaları olacaktır." Şirin, söz konusu iddiaları içeren mektubunu Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e iletirken, mektubunda gerçeklerin ortaya çıkmasında yardımcı olacağı gerekçesiyle Şener'e şu soruları da yöneltti:

"1- Cüneyd Zapsu, 18 Kasım 2004'te Vodafone'un CEO vekili Sir Julian Horn-Smith ve Justin Hodges ile buluştu mu?
2- Bu buluşmanın ardından Justin Hodges, 23 Kasım 2004 tarihinde Cüneyt Zapsu'ya hitaben bir mektup kaleme alarak, Zapsu, Horn-Smith ve kendisinin bu toplantıda yaptıkları görüşmeleri isteklerini içeren bir yazı yazdı mı?
3- Justin Hodges bu görüşmenin ayrıntılarını ve isteklerini içeren mektubu, Cüneyt Zapsu'nun adına AKP Genel Başkanlığı'nın Ankara'daki faksına çekti mi?
4- Cüneyd Zapsu da; Justin Hodges'in AKP Genel Başkanlığı'na çektiği bu faksı, 30 Kasım 2004 tarihinde kendi parafıyla yine AKP Genel Başkanlığı'ndan bilgilenmesi için TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e yolladı mı?
5- Cüneyd Zapsu'nun parafının yer aldığı Justin Hodges'in imzasını taşıyan, Zapsu, Horn-Smith ve Hodges'in görüşmelerini ve Vodafone'un isteklerini içeren bu faks, 6 Aralık 2004'te saat 13.02'de AKP Genel Başkanlığı faksı olan 0312 473 00 33'ten TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün 0212 288 31 43 no'lu faksına yollandı mı?
6- Cüneyd Zapsu, kiminle hangi yetki ve kimin talimatı ile görüşme yapmıştır?
7- Başbakanın bu görüşmeden haberi var mıdır? Varsa görüşme notları ve Vodafone'un istekleri Başbakan'a iletildi mi?"

ZAPSU'YA SORULAR

Emin Şirin, Başbakan Yardımcısı Şener'den, Cüneyd Zapsu'ya şu soruları yöneltmesi talebinde de bulundu:

"1- Vodafone'dan size gelen ve Ahmet Ertürk'e iletilen fakstaki paraf sizin kendi parafınız mı?
2- Bu görüşmeleri neden TMSF yürütmüyor da siz yürütüyorsunuz?
3- Vodafone yetkili kişileri ile başka ne zaman, nerede ve ne zaman kaç kez görüştünüz?
4- Bu faks neden AKP'nin Genel Başkanlığı faksından çekilmiştir?
5- İhaleye fesat karıştırmak için teşekkül oluşturma suçlamaları gündeme gelebilir. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?
6- Bu fakstan sonra TMSF Başkanı ve hükümet, Vodafone'un isteklerini yerine getirmiş midir?
7- Turkcell ve Avea, bu ihalenin dışında kalmış mıdır? Kaldıysa, faksta belirtilen istekler doğrultusunda mı olmuştur?
8- Size bu konuda başka faks ve mail'ler geldi mi?
9- İhaleye katılan diğer firmalarla da Vodafone'la olduğu gibi görüşmeler yaptınız mı?
10- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile bu faksla ilgili bir konuşma ya da görüşme olmuş mudur?
11- TMSF'den Cüneyd Zapsu'ya Uzanlar'ın dosyası hakkında 2005 yılında bir bilgi notu iletildi mi?
12- Vodafone'un ihaleyle ilgili başka istekleri oldu mu? Olduysa neler istedi?
13- Bu görüşmeye hangi kimlik altında girdiniz? Herhangi bir resmi sıfatınız var mı?
14- Bu aracılık işinden herhangi bir para aldınız mı? Bülent Göktuna ile ilişkileriniz nedir?"