MedyaFaresi MedyaFaresi

Cüneyt Arcayürek son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci yazar Cüneyt Arcayürek, düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Eklenme: 25 Haziran 2015 15:50 - Güncelleme: 10 Mart 2016 07:24

Cüneyt Arcayürek kimdir?

Cumhuriyet gazetesinin başyazarlığını yapan Arcayürek için Maltepe Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törende taziyeleri, Cüneyt Arcayürek'in eşi Esin Arcayürek ile Cumhuriyet Gazetesi adına Gazeteci Can Dündar kabul etti.

Törene, TBMM geçici Başkanı CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Utku Çakırözer, Enis Berberoğlu, Arcayürek'in aile yakınları yanı sıra CHP Eski Milletvekili Güldal Mumcu, gazeteciler Altan Öymen, Hasan Cemal, Emre Kongar ile bazı meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenazede Arcayürek ile ilgili duygularını aktaran Baykal, "Tutarlılığın ilke ve inanç anlayışının ön planda olduğu, siyasi duruşun önemsendiği, bu doğrultuda bütün çabasıyla mesleğini yapmayı tek amaç bilen bir meslek ahlakının, bir gazetecilik anlayışının son büyük temsilcilerinden birisiydi" dedi.
Baykal, gazetecilik ve siyaset anlayışının, basına hakim olan ilkelerin ve değerlerin çok köklü bir değişim yaşamasına karşın, Arcayürek'in, hiçbir şey değişmemiş gibi aynı doğrultuda kararlılıkla mesleki çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Baykal şunları ifade etti: "Tabi onun bu tutumunun altında büyük bir ahlak anlayışı, meslek sorumluluğu anlayışı yatıyor. O nedenle onu seven sevmeyen herkes gazetecilik anlayışına saygı duyuyor. Bir kayıptır, bir önceki dönemin büyük bir kaybı artık aramızda değil, Allah rahmet eylesin. Basın dünyasına, ailesine, seven herkesebaşsağlığı diliyorum. Umarım gazetecilik tarihimiz yazılırken, bu örnekler hakettikleri şekilde değerlendirileceklerdir." 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal, Arcayürek'in eşi Esin Arcayürek'e taziyelerini ilettikten sonra kısa bir süre görüştü. Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklamada bulunmadı.

Meslektaşlarının duyguları

CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Cüneyt Arcayürek'in içinde hep yeniyi arama ve büyük bir yazma duygusu ve okura ulaştırma duygusu olduğunu belirterek, "Haberciliğin başı sağolsun diyorum. Uzun yıllar soluksuz bu mesleği sürdürebilmek Türkiye'de çok çok zor ama Arcayürek bunu başarmış biriydi" dedi.

Gazeteci Can Dündar da duayen bir meslek büyüğünü kaybettiklerini söyleyerek, "Yeri kolay doldurulamaz bir isim. Ama onun ilkelerini, onun anısını yaşatmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

Gazeteci-Yazar Altan Öymen de Arcayürek'in bütün yakınlarına ve okurlarına, meslektaşlarına başsağlığı dilediğini ifade etti.
Gazeteci Hasan Cemal, Cüneyt Arcayürek'in kendisi için meslektaş değil bir baba olduğunu belirterek, yıllardır Ankara'da haber kovaladığını kendilerinin de peşinden koştuklarını söyledi.

Cemal, "Hakikaten haberle yaşayan, 'haber atlatma'yla yaşayan, bunu yapamadığı günlerde de huzursuz olan bir ağabeyimizdi. Çok güzel şeyler yaşadık. Gazeteci milletinin başı sağolsun. Haber kovalayan bir gazeteci neslinin çok parlak temsilcilerinden biriydi" değerlendirmesinde bulundu. Kılınan cenaze namazının ardından Arcayürek'in naaşı, Gölbaşı Mezarlığı'nda defnedildi.