MedyaFaresi MedyaFaresi

Cumhuriyet Mitinglerinden AKP yandaşlığına: Yaşar Hacısalihoğlu kimdir?

Habertürk canlı yayınındaki tartışmanın ardından Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu’nun kim olduğu merak edilirken, yıllar önceki Cumhuriyet Mitinglerinden görüntüleri ortaya çıktı.

Eklenme: 24 Ağustos 2020 19:29 - Güncelleme: 24 Ağustos 2020 19:43

Geçtiğimiz gün Habertürk'te Necdet Pamir ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu arasında Karadeniz’de bulunan doğalgazla ilgili canlı yayında tartışma yaşandı. Tartışmada tansiyon yükselmiş, Necdet Pamir’in Yaşar Hacısalihoğlu’na verdiği yanıtlar sosyal medyanın gündemine oturmuşru.

Programdaki tartışmanın ardından Yaşar Hacısalihoğlu’na ilişkin sosyal medya dikkat çeken bilgiler paylaşılırken Hacısalihoğlu merak konusu oldu.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Kamuoyu Yaşar Hacısalihoğlu ismiyle aslında ilk kez 2007 yılında karşılaşmıştı. O dönem yapılan “Cumhuriyet Mitingleri”nin İzmir ayağına katılan Yaşar Hacısalihoğlu, mitingde ateşli bir konuşma yapmıştı. Salihoğlu’nun kullandığı bazı ifadeler şöyle:

“Bu yükselen milli dip dalgasına başka etiketler yapıştırmak istiyorlar.

Küresel emperyalizmin ve onun çıkarını savunan içimizdeki uzantıları, işbirlikçileri bu oyunun sahnelenmesinin aktörleri oldular.

Sahte aydınlar ürettiler.

Sifonun çekilmemesini, kullanım sürelerinin uzatılmasını utanmadan talep ettiler.

CIA laboratuvarlarında üretilmiş ‘ılımlı İslam’a sarıldılar.”

İşte o görüntüler:

Sık sık ekranlara çıkarak AKP yandaşlığı yapan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacı Salihoğlu, uluslararası hakemli dergilerde makalesi yayımlanmayan rektörler arasında yer aldı.

ADINI NEDEN DEĞİŞTİRDİ

5 Nisan 1964’te Trabzon, Tonya’da doğdu.

2018 yılında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Tam adı İlhan Yaşar Hacısalihoğlu’dır.

Adı-soyadıyla ilgili konu daha önce de tartışıldı. Bu tartışma bugün yeniden gündeme geldi.

Kişisel web sitesinin açılışında da bu konuya ilişkin bir açıklama yer alıyor.

Soyadı kanunuyla birlikte Osmalı’dan gelen “Hacısalihoğlu” soyadının değiştirildiğini savunan Yaşar Hacısalihoğlu, açıklamada “Ne fikrim, ne ismim ne de şahsiyetim değişmiştir” ifadeleri yer aldı. “Ertuğrul” soyadını aldıklarını belirten Hacısalihoğlu, 1989’da ise mahkeme kararıyla “Hacısalihoğlu” soyadına geri döndüklerini belirtti.

Öte yandan Yaşar Hacısalihoğlu’nun önceki ismi ise İlhan Yaşar Ertuğrul’du.

Ancak Salihoğlu, bu geçmişine dair bilgilerin paylaşılmasından pek hoşnut değil.

Evrensel gazetesi yazarı Erol Aral, 2015 yılında Yaşar Hacısalihoğlu’nun “İlhan Yaşar Ertuğrul” adına olan geçmişine dair bir yazı kaleme almıştı. Söz konusu yazı, 3 yıl sonra Yaşar Hacısalihoğlu’nun talebi üzerine erişime kapatıldı.

EĞİTİM HAYATI

İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini Trabzon’da tamamladı.

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Beşeri, Siyasi ve İktisadi Coğrafya alanında lisans eğitimini aldı.

Hacısalihoğlu, 1996 yılında Yardımcı Doçent, 2002'de ise Doçent oldu. 2008 yılında ise Uluslararası İlişkiler alanında Profesör oldu.

İstanbul Üniversitesi'nde dersler verdi.

2008 yılında Beykent Üniversitesinde Profesör olarak görev yaptı. 2009 yılında Amerika'da Teksas Şehir Üniversite'nde görev yaptıktan sonra Türkiye'ye döndü.

Yaşar Hacısalihoğlu ayrıca, Harp Akademileri Komutanlığı, Silahlı Kuvvetler Akademisinde dersler verdi.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

CNN Türk, Avrasya TV, Habertürk ve Ulusal Kanal gibi birçok televizyon kanalında programlar yaptı ve tartışma programlarında yer aldı.