MedyaFaresi MedyaFaresi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye sert tepki: Senin bağımsızlığını kim kabul edecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Barzani'nin referandumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 26 Eylül 2017 12:39 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 12:45

KİMSE BU REFERANDUMU DESTEKLEMİYOR, TANIMIYOR

"Bu olmayacak ve olamaz zaten. Bir süredir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. Kuzey Irak bölgesel yönetimi, referandumu yapmakta ısrarcı davrandı. İsrail dışında girişimi destekleyen ülke ve uluslararası kuruluş da yok. Yeni çatışmaların habercisi olmaktan başka anlam taşımıyor.

"NE ÖNEMİ VAR? KİM TANIYACAK SENİ?"

Yüzde 90-91 ile onaylanmış, bunun kıymeti harbiyesi var mı? Kim tanıyacak? Dünya İsrail'den ibaret değil. Kosova'yı 114 ülke kabul etti ama hala sıkıntı içinde. Sen bir İsrail ile neyi elde edeceksin?

YİYECEK BULAMAZLAR

Tırlar çalışmayınca yiyecek bulamayacaklar. Petrolü kime satacak? Vanayı kapatırsak gelirleri de bitti gitti. Orada bir tek Kürtler de yok. Bir çok etnik gruptan insan var. Türkmen ve Araplar var. Bunlar kendilerinden başka kimseyi tanımıyorlar.

Biz yaptık, oldu ile olacağını zannediyorlar, olmayacak ya, olamayacak zaten. Yaptırımları uygulamaya başladığımızda ortada kalacaksın. Vanayı kapadığımızda iş bitti. Tırlar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek bulamayacaklar. Mecburuz, yaptırım. Bunlara İsrail neyi, nereden, nasıl gönderecek? Bunu gözden geçirmedikçe atacağımız birçok adımı da bundan sonra İsrail ile de atamayız.