MedyaFaresi MedyaFaresi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destimal Töreni'ne katıldı

Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Saadet'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destimal Programı'na katıldı. Ziyaret ve program basına kapalı gerçekleşti.

Eklenme: 09 Haziran 2017 18:31 - Güncelleme: 09 Haziran 2017 18:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldıktan sonra vatandaşların yoğun sevgi gösterisi eşliğinde Topkapı Sarayı'na geçti.

DESTİMAL PROGRAMI NEDİR?

Tarihçi Talha Uğurluel bu programla ilgili şu bilgileri vermişti:

"Destimâl' farsça bir kelimedir, “mendil” anlamına gelir. Her sene Ramazan ayının on beşinci günü Topkapı Sarayı’nda Destimâl Töreni düzenlenirdi. O zamanda yaşayan hayırseverlere, yoksulları doyuranlara, öğrencilere burs verenlere, okullar, hanlar, kervansaraylar yaptıranlara Topkapı Sarayı’ndan bir davetiye gönderilirdi, Ramazan’ın on beşinci günü Topkapı Sarayı’nda yapılan destimâl programına çağırılırlardı.

Bu davetiyeyi alanlar memleketlerinden Saray’a, hacılığa umreye uğurlanır gibi uğurlanırlardı. Ramazan’ın on beşinci günü diğer davetlilerle beraber destimâl odasında toplanıyorlardı. Peygamberimiz’in hırkası altın sandıkla getiriliyordu, getirenler Enderun öğrencileriydi, bütün hizmeti onlar yapıyordu. Sandık salevât-ı şerifelerle açılıyor, içinden altın çekmece çıkıyor, sonra bu çekmece de açılıyor, içinden Peygamber Efendimiz'in (SAV) Hırka-i Saadeti çıkarılıyordu ve sonra destimâl dediğimiz mendiller getiriliyor, o mendiller tek tek Efendimiz'in (SAV) hırkasına dokunduruluyordu ve davet edilenlere hediye ediliyordu. Bu mendiller bir ömür boyu öpe koklaya saklanıyordu.


Çocuklara, torunlara vasiyet ediliyordu, 'Evlatlarım, ben bir gün vefat ettiğimde Peygamberimiz’in hırkasına dokundurulan bu mendili benim yüzüme kapatın ve beni öyle kefenleyip defnedin.' Böyle vasiyet edildiği için mendillerin çoğu günümüze ulaşmamıştır."

Hürriyet