MedyaFaresi MedyaFaresi

Cumartesi Anneleri: Ülkeyi 90'lı yıllara döndürmeyin

Cumartesi Anneleri 539'unu haftalarında, Suruç'ta yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybeden gençleri andı.

Eklenme: 25 Temmuz 2015 15:11 - Güncelleme: 13 Mart 2016 06:54

Yapılan açıklamada, “Onlar aynı zamanda bu alanın çocuklarıydı. Galatasaray'da, Roboski'de, Soma'da adalet arayan annelerin yanında olan çocuklarımızdı. Biz evlat acısının yakıcılığını iyi bilen Cumartesi Anneleri, her hafta Galatasaray'da “Biz yaşadık, başka bir anne yaşamasın diye" buluşuyoruz" denildi.

Oturma eylemi sırasında, Suruç'ta hayatını kaybeden 31 kişinin isimlerinin bulunduğu karanfiller, meydanda yerini aldı. Gençlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle anneler bu hafta konuşmadı.

Kayıp yakını Faruk Eren, “Ağlıyorum bir haftadır. Ülkemizde tekrar bombalar patlıyor, gençler ölüyor. Özellikle son bir haftadır yaşananlar bizi çok ürkütüyor. İnternet siteleri kapatılıyor. Uçaklar bomba yağdırıyor. 90'lı yıllara doğru birileri ülkeyi hızla çekmeye çalışıyor. İktidar bunu yapmaya çalışıyor. Bizler burada oturanlar o yılların tanığıyız. Neler yaşandığını çok iyi biliyoruz. Ne büyük acılar yaşandığını çok iyi biliyoruz . O acılar yaşanmasın diye biz burada oturuyoruz. Yüzlerce insan kaybedildi, binlerce faili meçhul cinayet işlendi. Sakın ha diyoruz. Sakın ha! Bir daha o yıllara döndürmeyin bu ülkeyi. Ben tekrar ölen 31 genç arkadaşımız için yakınlarına, tabi bize başsağlığı diliyorum" dedi.

Basın açıklamasını okuyan Metin Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe;

“Özgür, eşit adil bir yaşam arayışında olan evlatlarımız ecelsiz ölmeye devam ediyor. Devlet yine yükümlülüklerinin yerine getirmedi. Kalplerinde insanlık sevgisi, ceplerinde oyuncak taşıyan çocuklarımız, göz göre göre gelen vahşi bir katliamın ortasında bıraktı. Onlar, Galatasaray'da, Roboski'de, Soma'da adalet arayan annelerin yanında olan merhametli, vicdanlı çocuklarımızdı. Cemil bizi yalnız bırakmadı. Büşra Galatasaray'da basın açıklamamızı okudu. Hatice Ezgi, bizi desteklemek için her fırsatta Galatasaray'a geldi. Çağdaş, her cumartesi Galatasaray'da elimiz, ayağımız oldu. Onlar gibi gençlere sahip olduğumuz için hâlâ, her şeye rağmen gelecekten umutluyuz" dedi.